• Home
  • Uncategorized
  • فواید سحرخیزی؛ ۹ دلیلی که واسه کامروایی به اون نیاز دارین 

فواید سحرخیزی؛ ۹ دلیلی که واسه کامروایی به اون نیاز دارین 

سحرخیزی یکی از عوامل موفقیته. بیدار شدن در اول صبح معجزه می کنه؛ به زندگی ما نظم می بخشه و باعث می شه همیشه نسبت به افرادی که دیر بیدار می شن، یه قدم جلوتر باشیم. با ما همراه باشین تا ببینین فواید سحرخیزی چیجوری بر زندگی اثر می ذاره.

مدیران اجرایی، ورزشکاران، هنرمندان و خیلی از افرادی که به نظر افراد موفقی می رسن یک اسلحه مخفی دارن که همه ما به اون دسترسی داریم، اما کمتر کسی از فواید اون استفاده میکرد: صبح زود.

اونا میگن: «سحرخیز باش تا کامروا باشی» درست هم میگن. به ویژه اگه بتونین از این سحرخیزی به بهترین شکل استفاده کنین. اما دلایل خیلی باعث می شه که از یاد ببرین می تونین روز خود رو کمی زودتر شروع کنین. زندگی یعنی زنده بودن و زندگی کردن، نه خوابیدن! در این مقاله ۹ دلیل به شما ارائه می کنیم که چرا باید با بالا اومدن خورشید از خواب بیدار شید.

۱. صبحا انرژی بیشتر و ذهن بازتری دارین

شاید لازم باشه که صبح خود رو با یک فنجون چای یا قهوه شروع کنین اما منظور ما بیدار شدن صبح زود و صرف این قهوه در اول صبحه. شاید زود بیدار شدن به اندازه دیر بیدار شدن به شما انرژی نده و حتی ممکنه این به عادتای خواب تون بستگی داشته باشه، اما چیزی که مهمه اینه که زود بیدار شدن وقت بیشتری رو در طول روز که پرانرژی و باانگیزه هستین، در اختیارتون قرار می ده.

دیر بیدار شدن باعث می شه که تا از دست دادن انگیزه، انرژی و تمرکز، زمان کمتری در اختیار داشته باشین. وقتی شب فرا می رسه هیچکی دلش نمی خواد کار کنه؛ به ویژه زمانی که خونواده، دوستان و آشنایان می خوان کنار شما باشن.

زودتر بیدار شید و کاری رو که باید، بکنین. در این صورت زمان بیشتری واسه زندگی کردن دارین.

۲. روز خود رو با عجله شروع نمی کنین

عجله داشتن و در استرس و استرس به سر بردن، شاید بدترین احساس دنیاست. اگه در زندگی خود هر روز و واسه هر کاری، عجله و استرس داشته باشین، احساس پریشونی و درموندگی می کنین. اگه صبح خود رو با عجله شروع کنین، جوری احساس بدی در شما ایجاد می کنه که برطرف کردن اون و بازگشت به حالت عادی خیلی سخته.

بهترین کاری که صبح زود بعد از بیدار شدن می تونین بکنین اینه که به آرامی آماده شید و به جای اینکه با عجله و سرپا صبحانه بخورین، سر سفره بشینین و با آرامش صبحانه تون رو نوش جون کنین و بعد کمی پیاده روی و نرمش کنین. ذهن تون رو متمرکز کنین و در هوای تازه صبح نفس عمیق بکشین. حتی می تونین به تماشای بالا اومدن آفتاب بشینین. کمتر کسی پیدا می شه که بیشتر از ۱۰ بار در طول زندگی خود بالا اومدن خورشید رو ببینه. پس چرا هر روز صبح خود رو این اینجور شروع نکنین؟

مطلب مشابه :  فواید مصرف امگا ۳ و بهترین منابع غذایی واسه تأمین اون 

۳. صبح بهترین زمان واسه انجام کارهای شخصیه

صبح زود بهترین زمان واسه انجام کارهاییه که به کمک یا مشارکت بقیه نیاز نداره مثلا کارایی مثل ارسال ایمیل، منظم کردن خونه و آماده کردن صبحانه یا ناهار. صبحا زودتر بیدار شید، کمی بخونین، لباسا رو داخل ماشین لباس شویی بندازین و تا جای ممکن وظایفی رو که بعد از برگشتن از سرِ کار برعهده دارین، بکنین. اگه صبح در حالی خونه رو ترک کنین که میدونید بعد از بازگشت کارهای زیادی هست که باید بکنین، حس خیلی بدی در تموم روز همراه تون هستش. وقتی صبح با صدای پرندگان بیدار شید و کارایی رو بکنین که واسه تون سخته و از انجام اونا لذت زیادی نمی برین، به خودتون فرصت میدید که از بقیه ی لحظات روز بیشتر لذت ببرین.

۴. انجام دادن کارا در اول صبح، باعث آرامش خاطر می شه

۵. کلا، صبح زود بیدار شدن مؤثرتره

صبحا ذهن شما دقت و تمرکز بیشتری داره و چون دور و بریا تون در اون موقع خواب هستن، حواس تون کمتر پرت می شه. بهترین روش کار کردن، ۲ الی ۴ ساعت کار یه ریز و حواس پرتیه. انجام دادن حتی یکی از وظایف تون در اول صبح باعث می شه در طول روز وقت بیشتری داشته باشین. به طور خلاصه، زود بیدار شدن و شبا زود خوابیدن بهترین سبک زندگیه.

۶. زود شروع کردن مساویه با زود به پایان رساندن

به عنوان یک آدم بزرگ سال، همه ما مسئولیتای زیادی برعهده داریم. همیشه کارایی واسه انجام دادن هست و همیشه فعالیتای دیگری هست که ترجیح میدیم به جای این کارا بکنیم. کلید زندگی خوشحال و موفق مدیریت زمونه. اگه صبحا زود از خواب بیدار بشین، در آخر روز زمان بیشتری دارین تا فعالیتای مورد علاقه تون رو بکنین و همون گونه زندگی کنین که دوست دارین. اینکه هر روز فقط کار کنین و هیچ تفریح یا فعالیت مطلوبی نداشته باشین، واقعا خسته کنندهه. اگه زمان خود رو با تدبیر مدیریت کنین (مثلا کار خود رو زودتر شروع کنین)، کمتر از زندگی خود دل زده و متنفر میشید.

مطلب مشابه :  فواید سونا واسه سلامتی بدن 

۷. زودتر خسته میشید، زودتر می خوابید، پس خواب بهتری دارین

ساعتای خواب تون یکی از عواملیه که بر کیفیت خواب شما مؤثره. اگه زودتر بخوابید، به احتمال بیشتری خواب کافی و مورد نیاز بدن تون رو تأمین می کنین. بیشتر افراد به محض اینکه به رختخواب می رن خواب شون نمی برد و واسه خوابیدن به زمان نیاز دارن یا اینکه نصفه شب بیدار می شن و دوباره باید سعی کنن بخوابن. زودتر خوابیدن باعث می شه کمی بیشتر بخوابید و این دقیقا همون چیزیه که به اون نیاز دارین.

۸. بُعد دیگری از زندگی رو تجربه می کنین

ما آدما خالق عادات خود هستیم و دوست داریم اونا رو دنبال کنیم، اما بیشتر این واقعیت رو از یاد میبریم که اونا معمولا عادات ناسالمی هستن که فقط یک بُعد از واقعیت رو به شما نشون میدن.

اگه دیر از خواب بیدار شید، هیچوقت نمی تونین بالا اومدن باشکوه خورشید یا پرتوهای رنگی رو در آسمان تماشا کنین؛ هیچوقت صدای دلنشین پرندگان رو نخواهید شنید. هیچ وقت نمی تونین طبیعت رو در آرامش صبح و قبل از هیاهوی شهر ببینین؛ پس بخشی از زندگی و تجربه صبحای دل انگیز رو از دست میدید.

۹. ساعاتی که می تونین «خودتون باشین»

صبحا که تنها هستین و بقیه ی افراد هنوز بیدار نشده ان، مجبور نیستین که واسه تحت اثر قرار دادن بقیه سعی کنین. زود بیدار شدن، زمان تنهایی بیشتری واسه تون فراهم می کنه که افراد کمی از اهمیت اون آگاه هستن. زمانی که می تونین خودتون باشین؛ مجبور نیستین خودنمایی کنین یا نگران هر رفتار یا گفتار خود باشین. همه اینا باعث می شه خوشحال تر باشین، نسبت به خودتون احساس بهتری داشته باشین و تعریف جدیدی از «خود» پیدا کنین.

ما در مسابقه ی ناتموم و بی معطلی ای به نام زندگی گرفتار شده ایم که در اون همیشه باید دوندگی کنیم. ساعات آسون صبح وقتیه واسه شما که خودتون باشین. هیچکی حواسش به شما نیس!

منبع: elitedaily

 


92

دیدگاهتان را بنویسید