• Home
 • Uncategorized
 • فواید ماساژ درمانی و مشکلات احتمالی اون 

فواید ماساژ درمانی و مشکلات احتمالی اون 

 

 

ماساژ درمانی، تاریخچه ای طولانی در فرهنگ ملتای سراسر دنیا داره. الان، افراد از شکلای مختلف مختلف ماساژ درمانی واسه اهداف مربوط به سلامتی استفاده می کنن.

در آمریکا ی آمریکا، ماساژ درمانی، بیشتر به عنوان بخشی از طب مکمل و جانشین (CAM) درنظر گرفته می شه؛ باوجود اینکه کاربردهایی در طب سنتی داره. این مطلب، یک بررسی خلاصه ماساژ درمانیه و منابعی واسه مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد می کنه.

ماساژ درمانی چیه؟

دلایل علمی در مورد ی ماساژ درمانی، محدوده. دانشمندان هنوز به درستی نمی دونن که در زمان دریافت ماساژ، چه تغییراتی در بدن رخ می ده، این تغییرات تأثیری بر سلامتی دارن و اگه دارن، چه جوری اینجور تأثیری می ذارن. مرکز ملی طب مکمل و جانشین (NCCAM) اسپانسر پروژه های تحقیقاتی متعددیه که به این سوالا جواب می ده و مشخص می کنه که اثرات چه نوع ماساژی می تونه کمک بیشتری به حفظ سلامتی افراد کنه.

ماساژ درمانی، به نظر می رسه که شاید خطرات جدی رو به دنبال نداره، البته به شرطی که به درستی استفاده شه و تحت نظر کارشناسان ماساژ و افراد آموزش دیده، انجام شه.

در مورد هر نوع طب مکمل یا جانشین که استفاده می کنین، به دکتر خود اطلاعات کافی بدین. توضیح دادن درست و کامل اون چیزی که انجام میدید، به دکتر کمک می کنه که وضعیت سلامتی شما رو کنترل کنه. در این صورت، طب مکمل و جانشین، هماهنگ با طب عادی و متناسب با وضعیت آمادگی بدنی شما پیش میره.

تاریخچه ماساژ درمانی

قدمت ماساژ درمانی به هزاران سال قبل برمیگرده. قدیمی ترین منابعی که به ماساژ درمانی اشاره کردن، متونی از چین، ژاپن، هند، تمدنای عربی، مصر و یونان و روم باستانه.

ماساژ در زمان رنسانس، در اروپا به طور زیادی مورد استفاده قرار می گرفت. در ده ۱۸۵۰، دو دکتر آمریکایی که در سوئد تحصیل کرده بودن، ماساژ درمانی رو در آمریکا معرفی کردن، اینطوری از اون زمان به بعد، ماساژ درمانی در این کشور ارتقاء پیدا کرد و واسه اهداف مختلف پزشکی و سلامتی، مورد استفاده قرار می گرفت. با پیشرفتای فنی و علمی در درمانای پزشکی، در ده های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، ماساژ درمانی محبوبیت خود رو در آمریکا از دست داد. علاقه به ماساژ دوباره در ده ۱۹۷۰ به ویژه درمیان ورزشکاران زنده شد.

فواید ماساژ درمانی

طبق یک نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۰۷، با موضوع طبای مکمل و جانشین مورد استفاده ی آمریکاییا، حدس زده شد که در حدود ۱۸ میلیون بزرگسال و ۷۰۰ هزار کودک آمریکایی در پارسال از ماساژ درمانی استفاده کرده بودن.

افراد از ماساژ درمانی واسه بهبود شکلای مختلف مشکلات مربوط به سلامتی استفاده می کنن. از امتیازات این روش درمانی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش درد؛
 • توان بخشی در آسیبای ورزشی؛
 • کاهش استرس؛
 • افزایش تمدد اعصاب؛
 • کنترل استرس؛
 • کنترل افسردگی؛
 • کمک به بهتر شدن وضعیت عمومی سلامتی.

شکلای مختلف ماساژ درمانی

واژه ماساژ درمانی، تکنیکای مختلفی رو شامل میشه. در کل فشاردادن، مالش دادن یا هر نوع حرکات حساب شده ی دست روی عضلات یا بافتای نرم بدن، به وسیله پزشکان رو ماساژ می گن. پزشکان بیشتر از دستا و انگشتای خود واسه ماساژدادن استفاده می کنن، اما ممکنه بعضی وقتا از اندامایی مثل ساق دست، آرنج یا حتی پا استفاده کنن.

در ماساژ سوئدی، پزشکان از روشایی مثل لمس کردنای طولانی، مشت ومال دادن، حرکات چرخشی عمیق، تکان دادن و ضربه زدن استفاده می کنن. ماساژ ورزشی تقریبا مثل ماساژ سوئدیه، فرقش اینه که متناسب با نیازای ورزشکاران، تغییراتی در اون ایجاد می شه. از بین شکلای مختلف مختلف ماساژ غیر از این دو مورد، میشه به ماساژ بافتای عمیق و ماساژ «تریگر پوینت» (Trigger point) یا «نقطه ماشه ای» اشاره کرد که تمرکز اون بر تریگر پوینتای عضلانیه. تریگر پوینتا نقاطی خاص و گره های عضلانی هستن که در صورت فشاردادن، ایجاد درد می کنن و ممکنه باعث درد در بقیه قسمتای بدن شن.

پزشکان ماساژ واسه درمان بیماران چه می کنن؟

مطلب مشابه :  فواید سحرخیزی؛ ۹ دلیلی که واسه کامروایی به اون نیاز دارین 

پزشکان ماساژ در محیطای مختلف خدمات خود رو ارائه میدن، مثلا در دفاتر خصوصی، بیمارستانا، خونه های پرستاری، استودیوها و اماکن ورزشی و باشگاهای تناسب اندام. بعضی از اونا به خونه یا محل کار بیماران خود می رن. اونا معمولا سعی می کنن که محیطی آروم و آرامش دهنده بسازن.

پزشکان معمولا از بیماران جدید خود، در مورد علائم، سوابق پزشکی و نتیجه مطلوب شون سؤال می کنن. ممکنه ازطریق لمس کردن نقاط دردناک بدن، شرایط مریض رو آزمایش کنن و نقاط درد رو مشخص کنن و میزان فشار لازم رو واسه ماساژ سبک سنگین کنن.

بیماران، معمولا روی یک میز یا تخت مخصوص دراز میکشن. لباسای گشاد می پوشند یا بی لباس، بدن شون رو با ملحفه می پوشونن، به غیر از نقاطی که قراره تحت درمان با ماساژ قرار بگیره. دکتر، ممکنه از روغن یا لوسیونای خاص واسه کاهش اصطکاک با پوست استفاده کنه. بعضی وقتا، بیماران درحالی که روی صندلی نشسته ان، خدمات ماساژ درمانی رو دریافت می کنن. یک جلسه ماساژ درمانی ممکنه خیلی خلاصه باشه یا حتی یک ساعت و بیشتر طول بکشه.

ماساژ درمانی چه جوری روی بدن اثر می ذاره؟

تحقیقات علمی در مورد ماساژدرمانی خیلی محدوده؛ اینکه ماساژدرمانی اثر داره و اگه داره، چه جوری باعث بهتر شدن مریضیای مختلف می شه. باوجوداین، دلایل زیادی هست که ماساژدرمانی روی بعضی از بیماران، اثرات زیادی داشته. البته این نتایج رو نمیشه در مورد تأثیرگذاری ماساژ روی شرایط خاص اثبات کرد.

طبق نتایج به دست اومده از یک بررسی و بررسی، ماساژدرمانی، تأثیرگذاره ولی اثرات اون به شکل جزیی و دقیق، هنوز بررسی نشده. تحقیقات انجام شده درزمان این بررسی نشون می ده که یک جلسه ماساژدرمانی می تونه در کاهش فشار خون، ضربان قلب و استرس حالتی (در واکنش به یک موقعیت خاص) مؤثر باشه. چند جلسه ماساژدرمانی می تونه اضطرابی صفتی (استرس کلی)، افسردگی و درد رو کاهش بده.

تحقیقات گذشته نشون می ده که ماساژ می تونه در شرایط خاص تأثیراتی دهن باز کن داشته باشه، مثلا: در سال ۲۰۰۸، نتایج ۱۳ کارآزمایی بالینی نشون داد که ماساژ ممکنه واسه کمردردهای طولانی، مفید باشه. دستورالعملای بالینی منتشر شده در سال ۲۰۰۷ به وسیله انجمن درد آمریکا و کالج آمریکای پزشکان، پیشنهاد می کنه که پزشکان، زمانی که مریض گرفتار به کمردرد طولانی به روشای عادی درمان، جواب نمی ده، از بعضی از روشای درمانی در طب مکمل و جانشین استفاده کنن که این روش ها یعنی ماساژ، طب سوزنی، ریلکسیشن و یوگا.

طبق یک تحقیق چندگانه که روی بیشتر از ۳۰۰ مریض با سرطان پیشرفته نشون داد که ماساژ می تونه به کاهش درد این افراد کمک کنه و شرایط روحی و جسمی اونا رو بهبود بخشد.

یکی از تحقیقات انجام شده روی ۶۴ مریض گرفتار به گردن درد طولانی نشون داد که ماساژهای درمانی، خیلی بیشتر از آموزشای کتابای آموزش خوددرمانی در مورد ی بهبود کارکرد و کاهش علائم درد، مفیده.

نظریهای زیادی در مورد ماساژدرمانی و نحوه ی تأثیرگذاری اون بر بدن، ارائه شده. مثلا، «نظریه ی کنترل دروازه» پیشنهاد می کنه که ماساژ ممکنه شرایطی بسازه که در اون سیگنالای درد که به مغز فرستاده می شن، بسته شن. طبق بعضی دیگر از تئوریای مطرح شده، ماساژ می تونه مواد خاصی رو در بدن ترشح کنه که باعث بهتر شدن درد می شه؛ مثلا، «سروتونین» یا «اندورفین»؛ حتی ممکنه باعث تغییرات فیزیکی در بدن شه که درمان رو به دنبال داره. باوجوداین، تحقیقات بیشتری نیازه تا نظریهای مختلف در مورد نحوه ی کارکرد ماساژدرمانی، مورد بررسی قرار بگیره.

مشکلات جانبی و خطرات ماساژدرمانی چیه؟

به نظر می رسه که ماساژدرمانی، خطر خیلی کمی نسبت به بقیه روشای درمان داره، البته درصورتی که به وسیله پزشکان ماهر انجام شه و اخطار و هشدارهای مربوطه به درستی دنبال شن. تعداد آسیبای جدی گزارش شده به دلیل ماساژ، خیلی کمه. مشکلات جانبی ماساژدرمانی ممکنه شامل دردهای موقتی، احساس ناراحتی و کوفتگی، کبودی، ورم و حساسیت پوستی و آلرژی به روغنای ماساژ.

نکات ایمنی و احتیاطی در بین ماساژ درمانی

افرادی که گرفتار به مشکلات انعقاد خون هستن، تعداد پلاکتای خون اونا کمه و افرادی که داروهای رقیق کننده ی خون مثل «وارفارین» مصرف می کنن، نباید تحت درمان با ماساژهای شدید قرار بگیرن.

مطلب مشابه :  فواید مصرف امگا ۳ و بهترین منابع غذایی واسه تأمین اون 

باید از ماساژدادن بعضی از نواحی بدن خودداری شه؛ قسمتایی که لخته خون، شکستگی، زخم باز یا زخم درحال خوب شدن، عفونتای پوستی یا استخوانای ضعیف (بر اثر پوکی استخوان یا سرطان)، هست یا اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته.

با وجود اینکه به نظر می رسه ماساژ درمانی واسه بیماران گرفتار به سرطان ایمنه، این بیماران قبل اینکه تحت درمان با ماساژ قرار بگیرن که شامل فشارهای عمیق و شدیده، باید با دکتر سرطان شناس مخصوص خود مشورت کنن و اجازه بگیرن. هرگونه فشار مستقیم روی تومورها، معمولا نتایج ناجوری به دنبال داره. بیماران گرفتار به سرطان، باید درمورد نگرانیا و موارد مهمی که ممکنه درمورد جلسه ی ماساژدرمانی به اون نیاز پیدا کنن، با دکتر مخصوص خود مشورت کنن.

زنانی که زمان بارداری هستن، قبل اینکه از خدمات ماساژ درمانی استفاده کنن، باید با دکتر خود مشورت کنن.

چه کسائی ماساژدرمانی انجام میدن؟

در حدود یک هزار و ۵۰۰ مرکز آموزشی و برنامه آموزشی ماساژدرمانی در آمریکا ی آمریکا هست. در این مراکز آموزشی، علاوه بر آموزش تکنینکای مفید ماساژ درمانی، دانشجویان در مورد بدن و نحوه ی فعالیت اندامای مختلف اون، یاد می گیرن.

در ایران هم، ماساژ درمانی روزبه روز بیشتر مورد توجه قرار میگیره. ازاین رو، مراکز آموزشی و ارائه خدمات ماساژ تقریبا همه جا خیلی آسون پیدا می شه. البته ازآنجایی که این روش درمانی اخیرا رونق گرفته، در انتخاب مرکز آموزشی و مرکز ارائه خدمات ماساژدرمانی باید دقت کنین و سراغ هر مرکزی نروید. مراکز مربوطه باید مجوزهای لازم رو داشته باشن و فریب پرزرق و برق رو نخورید.

این مراکز آموزشی، دوره های آموزشی به شکل کلاسای تئوری و آموزش از راه دور مکاتبه ای و کارگاهای مهارتی عملی و رشته ها و سبکای متفاوت ماساژ طبق قوانین و قوانین فنی بین المللی، برگزار می کنن.

در آمریکا، مرکزی به نام هیئت ملی ارسال گواهینامه ی ماساژ درمانی (NCBTMB) یکی از نهادهاییه که مدرک معتبر ماساژ رو ارائه می ده. این مجموعه بعد از طی یک امتحان سراسری این مدرک رو اعطا می کنه که لازمه ی شرکت در این آزمون، گذراندن کمه کم ۵۰۰ دقیقه کلاس آموزشی در یکی از مؤسسات معتبر و دارای مجوزه.

علاوه بر پزشکان ماساژ، افراد دیگری که در موردای در رابطه فعالیت می کنن، مثلا «کایروپرکتورها» و «فیزیوتراپیستا» می تونن این دوره های آموزشی رو طی کنن.

چه نکات دیگری رو در مورد ماساژدرمانی به عنوان طب مکمل و جانشین باید درنظر بگیریم؟

 • ماساژ درمانی رو جانشین روشای عادی درمان نکنین و به خاطر ماساژ درمانی، مراجعه به دکتر واسه حل یک مشکل خاص رو به تعویق نیاندازید. ماساژ درمانی همونجوریکه گفتیم باید به عنوان طب مکمل یا جانشین مورد توجه قرار بگیره.
 • اگه درگیر شرایط پزشکی خاصی هستین و نمی دونین که ماساژ درمانی واسه شما مناسبه یا نه، درمورد سؤالات و نگرانیای خود با دکتر تون مشورت کنین. دکتر تون می تونه در انتخاب یک دکتر ماساژ به شما کمک کنه. می تونین به دنبال مقاله های علمی و رسمی منتشر شده در مورد ماساژ درمانی در شرایط فیزیکی تون بگردید.
 • قبل اینکه درمورد شروع ماساژ درمانی تصمیم گیری کنین، درمورد دوره های آموزشی، مدارک و مجوزهای لازم و تجربه دکتر مورد نظرتون تحقیق کنین. در مورد تعداد درمانایی که نیاز دارین، هزینه ها و پوشش بیمه، پرس وجو کنین.
 • اگه دکتر ماساژ، به شما روشای جانشین دیگری مثل گیاهان دارویی یا بقیه مکملا یا حتی رژیم غذایی خاصی پیشنهاد کرد، حتما قبل از هر چیز اونو با دکتر عمومی تون درمیان بذارین.
 • به همه پزشکانی که واسه موارد مختلف به اونا مراجعه می کنین، در مورد روشای مختلف طب مکمل یا جانشین که استفاده می کنین، اطلاعات کامل بدین. واسه اونا تشریح کنین که واسه حفظ سلامتی خود، چه کارایی انجام میدید. این توضیحات به پزشکان کمک می کنه که به بهترین شکل ممکن ایمنی و سلامت تون رو حفظ کنن.92

دیدگاهتان را بنویسید