آیا با ظهور پیام Don’t Turn Off هنگام آپدیت ویندوز، می‌توان رایانه را خاموش کرد؟

پیام Getting Windows Ready, Don’t turn off your computer در بین نصب آخرین بروزرسانی ویندوز نشون داده می شه. ویندوز معمولا بعد از گذشت یه وقتی به حالت عادی برمیگرده. اما بعضی وقتا اگه این زمان بیشتر از چند ساعت طول بکشه ممکنه راهی جز راه اندازی دوباره کامپیوتر وجود نداشته باشه.

بدیش اینه صبر کردن واسه نصب بروزرسانیای ویندوز چیزی طبیعیه. طبق گزارشای مایکروسافت، حدود ۷۰۰ میلیون دستگاه سرتاسر دنیا از ویندوز ۱۰ استفاده می کنن. هم اینکه طبق توضیحاتی که مایکروسافت درباره روزرسانی ماه آپریل خود داده، مدت زمان نصب این بروزرسانی از ۱۰ تا نیم ساعت زمان میبره. پس با انجام یه عملیات ساده ریاضی و با زمان میانگین نصب هر بروزرسانی ویندوز به مدت ۲۰ دقیقه، با یه فاجعه انسانی رو به رو هستیم. ۲۶۰۰۰ سال مدت زمان هدر رفته این ۷۰۰ میلیون کاربر واسه نصب یه به روزرسانی ساده س!.

در صورت ریستارت کردن کامپیوتر چه اتفاقی اتفاق می افته؟

اگه موقع بروزرسانی ویندوز کامپیوتر رو ریستارت یا خاموش کنین، روشنه که نصب به روزرسانی با مشکل مواجه می شه. اما این مشکل تا چه حدی عمیقه؟ آسیبی به کامپیوترتان می رسه؟ واسه اینکه دقیق تر این موضوع رو فهمیده، چند آزمایش رو انجام دادیم.

اول ما از ویندوز خواستیم تا به صورت به طور کامل عادی یه بروزرسانی رو نصب کنه. بعد در بین بروزرسانی ویندوز، کامپیوتر رو خاموش کردیم. دقیقا وقتی که پیام Getting Windows Ready. Don’t Turn off your computer رو مشاهده کردیم. کامپیوتر رو دوباره روشن کردیم و همه چیز عادی به نظر می رسید.

بعد از این که وارد سیستم شدیم، ویندوز پیامی رو با مضمون ناموفق بودن نصب بروزرسانیا به نمایش گذاشت. عملیات انجام به روزرسانی با مشکل مواجه شده بود اما بعد از راه اندازی دوباره کامپیوتر همه چیز روال عادی داشت و ویندوز تصمیم گرفته بود کمی دیرتر بروزرسانیا رو نصب کنه.

در آزمایش دوم، کامپیوتر رو وقتی خاموش کردیم که در تصویر نوشته بود: Working on Updates, 27% complete.

کامپیوتر رو دوباره روشن کردیم و تلاش کردیم وارد ویندوز شیم. با صفحه ای آبی مواجه شدیم که نوشته بود: We couldn’t complete the updates. Undoing changes. Don’t turn off your computer.

بعد از پایان این روند، ویندوز به طور کامل عادی بوت شد و همه چیز طبق انتظار پیش رفت.

ما هم اینکه این آزمایش رو در بین انجام به روزرسانی کلی از نسخه تابستون ویندوز به نسخه آپریل ۲۰۱۸ هم انجام دادیم. وقتی که روی تصویر نوشته شده بود: Configuring Update for Windows 10, 10% complete, Do not turn off your computer.

بعد از ریستارت شدن کامپیوتر، به صفحه ای با پیام Please Wait برخوردیم و بعد همه چیز مثل گذشته عادی بود. البته بعد از بالا اومدن ویندوز به پیامی مبنی بر نبود موفقیت در نصب بروزرسانی ویندوز برخوردیم و ویندوز تصمیم گرفته بود به روزرسانیای خود رو کمی دیرتر به انجام برسونه.

در آخر، تلاش کردیم کامپیوتر رو وقتی که بروزرسانی تا ۴۸ درصد انجام شده بود خاموش کنیم. این آزمایش کمی زمان بر بود. چون که بعد از روشن کردن دوباره کامپیوتر و تلاش واسه ورود به ویندوز، سیستم عامل تلاش کرد آخرین نسخه سالم از ویندوز رو بازیابی یا به اصطلاح Restore کنه. بعد از انجام این روند، ویندوز به صورت عادی دوباره بوت شد و هیچ مشکلی نبود.

در همه آزمایشا، خاموش کردن کامپیوتر بین انجام بروزرسانی باعث بروز مشکلی نشد. ویندوز خیلی راحت عزمشو جزم کرد تا انجام به روزرسانی رو متوقف کنه و در صورت متوقف شدن یهویی این روند، به روزرسانیای انجام شده رو به حالت قبل برگرداند. ویندوز بر این موضوع که قبل از نصب بروزرسانی، اول فایلای مربوط به به روزرسانی رو دانلود کنه هم تاکید کرد. چون که شاید فکر می کرد مشکل ناموفق بودن بروزرسانی ویندوز در دانلود اونا باشه. بعد از انجام این تستا، به روزرسانی ویندوز به صورت به طور کامل عادی و استاندارد انجام شد.

چه قدر باید واسه بروزرسانی ویندوز صبر کنین؟

صبور باشین و به ویندوز زمان بدین تا بروزرسانیا رو نصب کنه. با در نظر گرفتن حجم بروزرسانیای ویندوز و هم اینکه با در نظر گرفتن قدرت سخت افزاری کامپیوتر شما، این روند ممکنه طولانی باشه.

معمولا انتظار واسه پایان پیدا کردن به روزرسانیای ویندوز حدود ۵ دقیقه زمان میبره. اما کلا پیشنهاد می کنیم که تا دو ساعت صبوری به خرج بدین. شاید ویندوز واقعا در حال انجام به روزرسانیای مهم و زیادی باشه. ویندوز مدت زمان خاصی رو واسه انجام بروزرسانی نیاز داره. خصوصا اگه بروزرسانی ویندوز حجم زیاد و هارد شما سرعت پایینی داشته باشه.

وقتی که در صفحه انجام بروزرسانی، با درصد پیشرفت به روزرسانی ویندوز ۱۰ مواجه شدید، ویندوز رو رها کنین. چون که این موضوع خودش به نشونه پیشرفت و گیر نکردن روند به روزرسانیه. اگه احساس کردین مدت زمان زیادی روی عدد خاصی مونده، ممکنه روند بروزرسانی گیر کرده باشه. البته یادتون باشه که این گیر کردنا در روند بروزرسانی ویندوز چیزی طبیعی حساب می شه. پس پیشنهاد ما به شما اینه که در هر حال بازم صبور باشین.

بله، اگه به روزرسانی گیر کرد باید کامپیوتر رو خاموش کنین

همونطور که در بالا به اون اشاره کردیم، خاموش کردن کامپیوتر موقع انجام به روزرسانیا هیچ مشکلی واسه ویندوز و کامپیوتر ایجاد نمی کنه. بعد از ریبوت کردن، ویندوز انجام بروزرسانی رو متوقف می کنه و همه تغییرات رو به حالت قبل برمی گردونه و بعد شما رو به صفحه ورود به سیستم عامل می بره. ویندوز کمی بعد واسه انجام دوباره به روزرسانی اقدام می کنه و می تونین امیدوار باشین که این بار خبری از گیر کردن نباشه. بعضی وقتا لازمه که ویندوز رو ریستارت کنین. چون که ویندوز همونطور که همه میدونیم باگای زیادی داره که با انجام ریستارت رفع می شن. این موضوع حتی وقتی که ویندوز از شما می خواد کامپیوتر رو خاموش نکنین هم می تونه درست باشه.

واسه خاموش کردن کامپیوتر در برخورد با این صفحات، به مدت هفت ثانیه دکمه پاور لپتاپ یا کامپیوتر خود رو نگه دارین –ممکنه در بعضی از دستگاه ها نیاز باشه کمی بیشتر دکمه پاور رو نگه دارین. با این حرکت کامپیوتر به صورت اجباری خاموش می شه. چند ثانیه صبر کنین و دوباره کامپیوتر رو روشن کنین. البته یادتون باشه که این نوع خاموش کردن دستگاه اصلا پیشنهاد نمی شه، اما در این شرایط تنها راه باقی مونده.

اخطار: درسته که در آزمایشامون ویندوز هیچوقت به مشکلی برنخورد، اما ممکنه اتفاق مشابه واسه شما اتفاق نیفته. هرچند تنها راه بعد از گیر کردن دستگاه در بین انجام به روزرسانی نگه داشتن دکمه پاوره، اما همیشه تلاش کنین دائم از اطلاعات مهم خود بک آپ داشته باشین.

اگه ویندوز درست کار نکرد، چیجوری اونو بازسازی کنیم؟

ریستارت کردن کامپیوتر شاید مشکل رو حل می کنه. به هر ترتیب اگه کامپیوتر شما بدون مشکل شروع به کار نکنه، با مشکل سیستمی دیگری مواجه هستین. ریستارت کردن کامپیوتر ممکنه هیچ ارتباطی با این موضوع نداشته باشه و ویندوز با ارور دیگری درگیره.

واسه حل این دست از مشکلات ویندوز می تونین از وسیله Startup Repair ویندوز استفاده کنین. اگه چند بار ویندوز موفق به بوت شدن نشه و نتونه به طور عادی کار خودشو شروع کنه، منوی بوت پیشرفته ویندوز قبل از شروع به کار کردن سیستم عامل واسه شما به نمایش میاد. از این منو، به بخش Troubleshoot > Advanced Options > Startup Repair برید. اگه با این منو برخورد نداشتید با به کار گیری دی ایشون دی و یا هر مدیای بوتیبل ویندوز ۱۰ به بخش Repair Your Computer برید.

حتی اگه Startup Repair هم مشکل شما رو حل نکرد، ممکنه نیاز باشه کامپیوتر رو ریست کنین و یا حتی ویندوز خود رو دوباره نصب کنین.

اگه وارد ویندوز میشین اما اونطور که باید کار نمی کنه، می تونین از دستورات SFC و DISM واسه اصلاح فایلای آسیب دیده ویندوز استفاده کنین. [حتما چگونگی انجامشون رو گوگل کنین.]

گزینه دیگری که پیش روی شماس، به کار گیری گزینه System Restore واسه برگردوندن سیستم عامل به آخرین نسخه سالم مورد استفاده تونه.

اگه حتی بعد از تغییر ویندوز، کامپیوتر شما خوب قبل کار نمی کرد، ممکنه مشکل سخت افزاری داشته باشین و نیازه با کارشناسان امر تماس برقرار کنین.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *