پژوهش – 
بررسی، مقایسه و شبیه سازی راهکارهای امنیتی در رایانش ابری ۹۳- قسمت  …

پژوهش – بررسی، مقایسه و شبیه سازی راهکارهای امنیتی در رایانش ابری ۹۳- قسمت …

سابقه پژوهش
۲-فصل دوم:سابقه پژوهش
۲-۱- شرح تحقیق
در ابتدای امر باید تعریف کلی از ابر رایانشی داشته و سپس سیستمهای تشخیص نفوذ را توضیح داده و در نهایت به امر ایجاد امنیت در آن پرداخته و با توجه به اینکه تمرکز ما بر روی حملههایی ست که منجر به اختلال در محاسبات ابری
میشود و ایجاد امنیت در آن هدف نهایی تحقیق ما خواهد بود. ما بر اساس تحقیقات سعی خواهیم کرد تا شمای کلی از رایانش ابری و معماری آن ارائه دهیم و سپس سعی خواهیم کرد تا به صورت تخصصی وارد بحث امنیت رایانش ابری شویم و چالشهایی که در این زمینه وجود دارد را مورد بررسی و مقالات جدیدی که در این زمینه بررسی شده را مورد تحلیل قرار خواهیم داد و در انتها سعی خواهیم کرد تا با مقایسه مفاهیم بیان شده در مقالات نتیجهگیری خود را در این زمینه بیان کنیم.
۲-۲- سابقه پژوهش
۲-۲-۱- سابقه پژوهش ابر رایانشی
رایانش ابری مدتهاست که در محدوده فناوری اطلاعات خودنمایی میکند اما در سالهای اخیر قصد دارد در حیطه تجاری حضور موفقی داشته باشد. در این قسمت نقاط قوتی که طرفداران رایانش ابری به آنها تکیه میکنند و نقاط ضعفی که منتقدان آن به آن اشاره میکنند را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار میدهیم.
۲-۲-۱-۱-مزایا و نقاط قوت Cloud Computing [44]
۲-۲-۱-۱-۱-هزینههای کمتر
به دلیل اینکه زیرساختهای گران قیمت به وسیله شرکتهای ارائه دهنده فراهم میگردند ما نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت نداریم و برای اجرای برنامه کاربردی، رایانه خانگی ما میتواند ارزانتر، با یک دیسک سخت کوچکتر، با حافظه
کمتر و دارای پردازنده کارآمدتر باشد. در واقع، pc ما در این سناریو حتی نیازی به یک درایو CD یا DVD هم ندارد زیرا هیچ نوع برنامه نرمافزاری بار نمیشود و هیچ سندی نیاز به ذخیره شدن بر روی کامپیوتر ندارد. در مورد هزینههای
نرمافزاری میتوان Google Docs را مثال زد که کاملا رایگان است و میتواند جایگزین مناسبی برای آفیس باشد.
۲-۲-۱-۱-۲-سرعت بیشتر
مشابه مورد اول باید توجه داشت با توجه به اینکه سختافزارهای گران قیمت با قدرت محاسباتی بالا توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات به ما عرضه میگردد سرعت در مقایسه با خرید سخت افزارهای شخصی با قدرت پایینتر بهتر خواهد بود.
۲-۲-۱-۱-۳-مقیاس پذیری
در رایانش ابری، مقیاسپذیری در ابعاد گوناگون تعریف شده است و با رشد کاربران و یا نیازهای دیگر سیستم به خوبی
میتوان با اضافه کردن منابع محاسباتی و موارد دیگر مشکل را مرتفع کرد.
۲-۲-۱-۱-۴-به روزرسانی نرم افزاری سریع و دائم
با توجه به اینکه ارائهدهندگان نرمافزارهای اصلی را خریداری و نصب میکنند به رورسانی به صورت مداوم و خودکار صورت میپذیرد و با اضافه شدن مشخصات جدید به نرمافزارها، پچهای جدید به سیستم اضافه میگردند. این خصوصیت به خصوص در ایران که قانون کپی رایت در آن به خوبی رعایت نمیشود و مهاجمان بهتر قادرند از باگهای نرمافزارهای غیر اصلی استفاده کنند، میتواند ویژگی منحصر به فرد باشد.
۲-۲-۱-۱-۵-ذخیره سازی اطلاعات
برخلاف سیستمهای خانگی که در صورت خرابی هارد میتواند مشکلات بزرگی به وجود آورد، باتوجه به اینکه اطلاعات روی سیستمهای متعددی ذخیره میگردد و عملیات پشتیبانگیری به صورت مداوم صورت میپذیرد امنیت در محافظت از دادهها به خوبی در رایانش ابری رعایت میشود.
۲-۲-۱-۱-۶-دسترسی جهانی به اسناد
در رایانش ابری، شما در هر کجا که باشید به سرعت میتوانید به اسناد خود دسترسی پیدا کنید و به همین دلیل، نیازی به همراه داشتن آنها نخواهید داشت.
۲-۲-۱-۱-۷-مستقل از سخت افزار
در نهایت، در این جا به آخرین و بهترین مزیت رایانش ابری اشاره میکنیم. ما در رایانش ابری دیگر مجبور نیستیم به یک شبکه یا یک کامپیوتر خاص محدود باشیم. کافی است کامپیوتر خود را تغییر دهیم تا ببینیم برنامههای کاربردی و اسناد ما کماکان و به همان شکل قبلی، بر روی ابر در اختیارمان هستند. حتی اگر از ابزار پرتابل نیز استفاده کنیم، باز هم اسناد به همان شکل در اختیارمان هستند. دیگر نیازی به خرید یک نسخه خاص از یک برنامه برای یک وسیله خاص، یا ذخیره کردن اسناد با یک فرمت مبتنی بر یک ابزار ویژه نداریم. فرقی نمیکند که از چه نوع سختافزاری استفاده میکنیم زیرا اسناد و برنامههای کاربردی مورد استفاده ما در همه حال به یک شکل هستند.
۲-۲-۱-۲-نقاط ضعف رایانش ابری
چند دلیل وجود دارد که منتقدان رایانش ابری به آنها اشاره میکنند و استفاده از آن را مورد قبول نمیدانند:
۲-۲-۱-۲-۱-نیاز به اتصال دائمی اینترنت
در صورتیکه نتوانیم به اینترنت متصل شوید، رایانش ابری غیرممکن خواهد بود. از آن جائی که باید برای ارتباط با
برنامههای کاربردی و اسناد خود به اینترنت متصل باشیم، اگر یک ارتباط اینترنتی نداشته باشیم نمیتوانیم به هیچ چیزی، حتی اسنادمان دسترسی پیدا کنیم.
۲-۲-۱-۲-۲-با اتصالهای اینترنتی کم سرعت کار نمیکند
به همان شکلی که در بالا اشاره شد، یک ارتباط اینترنتی کم سرعت نظیر نمونهای که در سرویسهای Dial-up دیده
میشود، در بهترین حالت، استفاده از رایانش ابری را با دردسرهای

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.

فوقالعادهای همراه میکند و اغلب اوقات، استفاده از آن را غیرممکن میسازد. برنامههای کاربردی تحت وب و همچنین اسنادی که بر روی ابر ذخیره شدهاند برای دانلود شدن به پهنای باند بسیار زیادی نیاز دارند. اگر از یک اینترنت Dial-up استفاده کنیم، اعمال تغییر در یک سند یا رفتن از یک صفحه به صفحه دیگر همان سند ممکن است برای همیشه به طول بینجامد.
۲-۲-۱-۲-۳-محدودیت ویژگی ها
ویژگیهای آن ممکن است محدود باشند. این وضعیت در حال تغییر است اما بسیاری از برنامههای کاربردی مبتنی بر وب به اندازه همتای دسک تاپ خود دارای ویژگیها و امکانات غنی نیستند. به عنوان مثال، میتوانیم کارهای بسیار زیاد با برنامه PowerPoint انجام دهیم که امکان انجام همه آنها توسط برنامه ارائه GoogleDocs وجود ندارد. اصول این برنامهها یکسان هستند، اما برنامه کاربردی که بر روی ابر قرار دارد فاقد بسیاری از امکانات پیشرفته PowerPoint است.