بررسی کارایی روابط عمومی وعوامل موثر بر آن در سازمان تامین اجتماعی از دیدگاه …

هوشمند سفیدی (۱۳۸۵)

عملیات ارتباطی آگاهانه، تجزیه و تحلیل گرایش های مخاطبان و افکار عمومی ،اطلاع یابی ،ابزارهای ارتباطی

سازمان و عامه

گفت و گو،کاربرد روش ها و ابزارهای ارتباطی

کاظم متولی (۱۳۷۲)

اطلاع رسانی و بازخورد گیری

سازمان و عامه

ایجاد حسن تفاهم

تاریخچه روابط عمومی در ایران و جهان :
اصطلاح روابط عمومی[۳]،ترجمه واژه به واژه اصطلاح انگلیسیPublic relations است.این اصطلاح درایران برای نخستین باردرشرکت نفت به کارگرفته شده و برای اولین بار ،دفتری به این نام درهمین سازمان ایجادگردید .
سازمانهاومؤسسات دیگرکشورمان سالهاپس ازشرکت نفت واحدی به نام روابط عمومی درتشکیلات خودایجاد کردند .
درزبان عربی روابط عمومی را «اَلعَلاقاتُ العامَه ُ» ترجمه کرده اند .
در ایالات متحده آمریکا که برای نخستین بار،روابط عمومی به عنوان یک حرفه مطرح شد.
در دهه اول قرن بیستم در آمریکا،دفاتری به نام (دفاتر تبلیغات) یا (دفتر مطبوعات[۴] ) به وجود آمد و پس از چندسال ،عنوان (روابط عمومی) گرفت.
پیدایش روابط عمومی در سازمان های کشورما به مفهوم امروزی و حرفه ای آن،یک از رها وردهای غرب برگفته از موسسات کشور های صعنتی می باشد.البته از آغاز و پیدایش تمدن در ایران ،پادشاهان،رهبران مذهبی و اجتماعی و دست اندرکاران فعالیت های افتصادی،متناسب با زمان و محیط خود،از تکنیک های روابط عمومی بهره می گرفتند.
رشد کمی و کیفی زندگی اروپائیان و امریکائیان،ارتقای آموزش،بالا رفتن سطح فرهنگ و پیدایش حکومت های دموکراتیک،فرد را در مرکز اهمیت قرار داد و توجه موسسان را به افکار عمومی ضرورت بخشید.در این مقطه،بی توجهی به نظر اشخاص و (افکار عمومی) باعث ورشکستگی و نابودی می باشد. به همین دلیل،مدیران آگاه موسسات،از از دهه پایانی قرن نوزدهم به بعد،به ایجاد (دفاتر مطبوعاتی) پرداختند تا از طریق این دفاتر،با مردم ارتباط برقرار کرده و نظرات مساعد آنها را جلب نمایند.تکامل همین دفاتر مطبوعاتی ،راه را برای پیدایش دفاتر روابط عمومی برای نخستین بار در ایالات متحده آمریکا در نوشته های اداره اتحادیه راه آهن ایالات متحده به کار برده شد. در دهه اول قرن بیستم،نخستین دفاتر روابط عمومی در موسسات این کشور ایجاد گردید.
در سال ۱۹۰۶ میلادی،اولین شرکت خصوصی که خدمات روابط عمومی به مشتریان خود ارائه می کرد به وجود آمد.نخستین شرکت روابط عمومی توسط ایوی لدبترلی[۵] فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون و خبرنگار روزنامه New York world در شهر نیویورک تاسیس شد.این فرد را در آمریکا،(پدر روابط عمومی)می نامند (میر سعید قاضی ، ۱۳۷۹ ،۹۷).
نخستین دوره آموزشی روابط عمومی ،تحت همین عنوان ،درسال ۱۹۲۳ میلادی در دانشگاه نیورک تشکیل گردید.این دوره توسط ادواردال.برنیز[۶] تدریس می شد.وی نزدیک به ۱۰۲ سال عمر کرد و حدود ۷۵ سال به تهیه و ارئه مقاله و تالیف کتاب های روابط عمومی ،تدریس و مشاوره پرداخت (انصاری، ۱۳۸۵ ، ۳۲).
در سال ۱۹۱۱ میلادی در انگلستان،نخستین فعالیت روابط عمومی ،به مفهوم امروزی و با همین نام آغاز شد.نیروی هوایی انگلیس در سال ۱۹۱۹ میلادی،واحد روابط عمومی خود را تشکیل داد و در همان سال ،وزارت بهداشت این کشور سر با سیل کلارک[۷] را به عنوان مسئول روابط عمومی برگزید(میر سعید قاضی، ۱۳۷۶ ، ۸۶).
دربین مؤسسات وسازمانهای بخش خصوصی ودولتی درایران، (شرکت ملی نفت ایران) بود که برای اولین باردفترروابط عمومی تأسیس نمود .
درشرکت سابق نفت ایران وانگلیس تاسال ۱۳۳۰یک دفتراطلاعات ومطبوعات وجودداشت واین دفترروابط بین این شرکت مذکور ومطبوعات بود . پس ازملی شدن صنعت نفت،دفترتحت همان عنوان درشرکت ملی نفت ایران تشگیل گردید بعد ها ، عنوان همین دفتر به روابط عمومی تبدیل شد .
نخسیتن سمینار روابط عمومی در ایران،نیاز به آموزش مسئولین و کارکنان،این واحد ها احساس شد. به این منظور، وزارت اطلاعات و جهانگردی سابق اقدام به تشکیل کلاس های کوتاه مدت آموزشی نمود.در این کلاس ها،کارکنان روابط عمومی وزارتخانه ها،به یادگیری اصول ،مقدمات و تکنیک های روابط عمومی عمومی شرکت پرداختند در سال ۱۳۴۵،برای تشکیل دانشکده در رشته روابط عمومی ،مطالعاتی به عمل آمد که در سال ۱۳۴۶ ،منجر به تشکیل (موسسه عالی مطبوعات و روابط عمومی عمومی)شد.این موسسه با برگزاری امتحان ورودی،ازمیان فارغ التحصیلان دبیرستان تعدادی دانشجو برای تحصیل در مقطع لیسانس رشته روابط عمومی برگزید (برزین۱۳۱،۱۳۵۱).
موسسه عالی (مطبوعات و روابط عمومی )در سال تحصیلی ۴۷-۱۳۴۶ فعالیت خود را آغاز کرد.پس از انقلاب اسلامی و بازگشایی مجدد دانشگاه ها،این دانشکده تحت نام (دانشکده علوم اجتماعی) بخشی از دانشگاه علامه طباطبایی محسوب شد،ولی مجدداً در سال ۱۳۸۲،به صورت (دانشکده ارتباطات) فعالیت خود را ادامه داد و اکنون نیز فعالیت دارد(انصاری،۳۴،۱۳۸۵).
انواع روابط عمومی :
یکی از مباحثی که می توان درباره روابط عمومی به بحث کشاند،تقسیم روابط عمومی ها به گونه های متفاوت است تا شناخت روابط عمومی را حت تر میسر شود.
>جدول شماره ۳: ویژگی انواع روابط عمومی (یحیایی ایله ای،۱۳۸۷)

برای دانلود فایل متن کامل پایان نامه به سایت 40y.ir مراجعه نمایید.

انواع روابط عمومی