تکنولوژی ضد موشکی که می تواند به نبرد مالاریا برود

در ژوئن ۱۹۹۶ یه اسلحه ضد تانک جدید با نام جاولین (Javelin) در ارتش آمریکا پیشرفت داده شد که در واقع یه پرتاب کننده موشک حساب می گردید و می تونست با قرار گرفتن روی شونِه پیاده نظام و یا با سوار شدن بر بالای یه خودروی نظامی استفاده بشه. اولین استفاده وسیع از جاولین در مارس و آوریل ۲۰۰۳ و در جریان عملیات آزادی عراقی یا Iraqi Freedom بود و الان هم از اون در افغانستان استفاده می شه.

اما حالا به نظر می رسه تکنولوژی به کار رفته در جاولین به خاطر دنبال کردن خط گرمایی موشکا، تحت پیشرفت قرار گرفته تا در نبردی به طور کاملً متفاوت به درد بخور واقع شه. جنگ بر علیه مالاریا! پس در ادامه با سایت ما همراه شید تا از جزئیات بیشتر در مورد این جنگ حساس و مهم که می تونه جون آدمای زیادی رو نجات دهد خبردار شین.

محقیقن طی تحقیقاتی در دانشگاه ملبورن و موناش از یه ردیاب با عنوان آرایه پانل کانونی یا Focal Panel Array (که به طور خلاصه از اون با عنوان FPA هم یاد می شه) استفاده کردن تا به شناسایی مالاریا در مراحل بسیار اولیه در نمونه ای به اندازه یه سلول خونی بپردازند. این ردیاب که در اصل واسه استفاده در سیستم جاولین طراحی شده بوده به یه میکروسکوپ تصویری اینفرارد وصل بوده که از اسیدهای چرب درون انگل مالاریا سیگنال اینفرارد رو انتقال می داده.

بر مبنای این تحقیقات محققان قادر شدن انگل مالاریا رو در مراحل بسیار اولیه تشخیص داده و حتی چندین قدم از متدهای قبلی در تشخیص این انگل جلوتر برن. زمان کافی واسه بدست اومدن نتیجه به وسیله این روش تنها حدود چهار دقیقه س و تشخیص می تونه در مرحله یی صورت قبول کنه که حتی بدن آدم آلوده به انگل هنوز شروع به نشون دادن علائم اولیه هم نکرده که همه اینا در کنار هم دلیل شده حاصل این مجموعه تحقیقات تبدیل به یه وسیله تشخیصی مهم شه.

بایدن وود (Bayden Wood) یکی از پروفسورهای دانشگاه مانوش و حاضر در این تحقیقات در بیانه یی اعلام داشت، الان آزمایشای بسیار عالی واسه تشخیص مالاریا وجود دارن ولی اندازه حساسیت این آزمایشا محدود بوده و در بهترین روش ها ساعتا زمان نیازه تا بشه نتیجه قطعی رو از یه مایکروسکوپیست حرفه ای گرفت که این خود مشکل و محدودیت بزرگی واسه کشورای در حال پیشرفت ای که با مالاریا درگیر هستن حساب می شه.

دستیار تحقیقاتی ایشون اضافه می کنه: در خیلی از کشورها تنها مردمی که دچار علائم مالاریا شدن مورد درمان واقع می شن ولی مشکل اساسی در اینه که بعضی از افراد علائم آنفولانزا مانند اولیه مالاریا رو از خود نشون نمی دن که می تونن دلیل نبود درمان و انتقال سریع مریضی در بین یه جامعه شن.

همه اینا معنیش اینه که تکنولوژی که تا قبل از این می تونست واسه نابودی اهداف دفاعی نظامی و بعضی وقتاً تخریب استفاده کرده شه حالا به ابزاری کلیدی و حیاتی واسه درمان و مقابله با مریضی بدل شده که یکی از سه مریضی کشنده کودکان در جهان حساب می شه. بر مبنای اظهارت بنیاد غیر انتفائی مقابله با مالاریا اگه پزشکان بتونن انگل مالاریا رو در مراحل بسیار اولیه در خون تشخیص بده درمان اونو به شکل موثرتر و قطعی تری صورت میدن.

این موفقیت در اصل ادامه تحقیقات موفقیت آمیزیه که قبل از این در اون از پالسای لیزر واسه تشخیص صدای ترکیدن سلولایی که در زنجیره غذایی انگل مالاریا قرار دارن استفاده شده بود. تکنولوژی نامبرده در اصل مشابه تکنولوژیه که در امور نظامی واسه تشخیص زیر دریاییا و نابود کردن اونا استفاده کرده می شه و بازم برهانیه قاطع بر اینکه تکنولوژیای داغون کننده نظامی می تونن در کاربرده هایی متفاوت جون تعداد زیادی آدم رو نجات بدن.

حاصل این تحقیقات تازگیاً در ژورنال شیمی تحلیلی منتشر شده. قدم بعدی در این مورد مورد آزمایش قرار گرفتن این فوت وفن تشخیصی به وسیله محقیقن دانشگاه تایلند در بیمارستانا و کلینکای این کشوره.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *