راهنمای خرید دوربین دیجیتال

اگه در فکر خرید یه دوربین عکاسی هستین اما در بین مدلای جور واجور و چیزی که دقیقاً نیاز دارین، مرددید این راهنمای خرید دوربین می تونه به انتخابتون کمک کنه.

اگه به یه فروشگاه دوربینای دیجیتال وارد شید دوربینایی با ظاهر و ابعاد جور واجور رو می بینین. دوربینایی که امروزه به بازار عرضه می شن رو کلا میشه اینطوری دسته بندی کرد:

 • دوربینای کامپکت
 • بریج یا سوپرزوم
 • دوربینای DSLR
 • دوربینای بدون آینه

هر رده از این دوربینا مدلای مختلفی از اقتصادی تا پرچمدار رو شامل می شن.

اما واسه انتخاب دوربینا به چه مواردی باید توجه کنین؟

راهنماییای عمومی خرید دوربین دیجیتال

راهنمای خرید دوربین

مشخصات نمی گن کدوم دوربین بهترینه

اول از هر مورد دیگری یادتون باشه که تنها براساس مشخصاتی که سازنده اعلام می کنه نمی تونین بهترین دوربین رو پیدا کنین؛ چون که بعضی از مشخصات مثبت ممکنه با بعضی نکات منفی یا ضعفای دیگه خنثی شن. در ادامه بیشتر به این موضوع اطلاع کامل پیدا می کنین که از پایهً به چه دلیل نباید فقط به مشخصات تکیه کرد.

چند مگاپیکسل، مهم نیس

در حالی که تصور عادی بر اینه که رزولوشن حسگر خیلی با اهمیته، اما این مورد اون قدر که معمولاً بنظر میاد مهم نیس؛ مگه این که یه کاربر حرفه ای باشین.

راهنمای خرید دوربین

مقایسه نسبت اندازه حسگرها

اندازه حسگر، سیستم فوکوس خودکار و لرزشگیر تصویر در میان دیگه قابلیتایی هستن که باید مشابه به مگاپیکسل به اون نگاه کنین.

به دنبال بهترین یا جدیدترین نباشین

در هر رده از دوربینا به دنبال بهترین نباشین. در واقع با احتمال خیلی کم می تونین یه دوربین رو پیدا کنین که در همه زمینه های کیفیت عکس، کارایی، قابلیتا و طراحی، دیگه رقبا رو شکست دهد. علاوه بر این ممکنه مدل سال قبل یا حتی قدیمی تر هم تصاویری خوب یه مدل جدید ثبت کنه و در عین حال قیمت پایین تری هم داشته باشه.

قبل از خرید، با دوربین کار کنین

از فضای آنلاین دور شید، به فروشگاه برید و دوربینا رو در دستتون بگیرین تا ببینین کدوم مدل براتون خوش دست تره. توجه کنین که دوربین زیادتر از اندازه براتون بزرگ یا سنگین نباشه. این مورد خصوصاً درباره دوربینای بدون آینه، DSLR و بریج بیشتر از دیگر دوبینا اهمیت پیدا می کنه. کلیدهای دوربین باید به شکلی طراحی شده باشه که خیلی راحت به اصلی ترین قایبلیتا دسترسی داشته باشین.

راهنمای خرید دوربین

علاوه بر این طراحی منوها باید به شکلی باشه که خیلی راحت و بدون صرف زمان زیاد بتونین به گزینه ها دسترسی داشته پیدا کنین. نمایشگرهای لمسی دوربینا می تونن کار با دستگاه ها رو راحت تر کنن اما اگه منوها یا وسایل کنترلی لمسی طراحی پیچیده ای داشته باشن، خسته کننده می شن.

اگه گوشی هوشمند دارین به چه دلیل باید یه دوربین بخرین؟

راهنمای خرید دوربین

خیلی از دوربینا زومای اپتیکال رو ارائه میدن که معمولا کیفیت بالاتری نسبت به زوم نرم افزاری گوشیا دارن. علاوه بر این معمولاً محدوده وسیع تری نسبت به دوربینای چندگانه گوشیا رو پوشش میدن.

بر خلاف تبلیغ سازنده های گوشیای هوشمند اما کیفیت عکس، سرعت و کنترل موارد دیگری هستن که هنوز دوربینا رو چندین پله بالاتر از موبایلا قرار دادن. به خاطر همین خیلی از کاربران بهتر می دونن واسه رویدادهای خاص از دوربینای جداگونه بهره ببرن.

علاوه بر این یادتون باشه که هر گوشی هوشمندی، دوربین خوبی نداره و البته بعضی از اونا که با دوربین عالی همراه شدن، موبایلای خوبی نیستن.

انتخاب دوربین: لنز ثابت یا قابل تعویض

اول باید تصمیم بگیرین که دنبال یه دوربین با لنز ثابت هستین یا نمونه های پیشرفته تر با لنز قابل تعویض از جمله DSLRا یا بدون آینها. واسه اینکه تصمیم درست رو بگیرین به امتیازات و مشکلات هر کدوم توجه کنین:

امتیازات دوربینای با لنز قابل تعویض در برابر مدلای با لنز ثابت

راهنمای خرید دوربین

 • هر وقت که اراده کنین می تونین لنزی با کیفیت بالاتر و یا با کارایی متفاوت بخرین.
 • اگه نیاز به زاویه دید عریض تر یا باریک تر رو داشته باشین، یه لنز جدید مشکلتون رو حل می کنه.
 • یه لنز جدید با دیافراگم باز تر می تونه امکان تصویر ورداری در محیطای کم نور تر رو ممکن کنه.

دوربینای با لنز ثابت کلا در دو سری عرضه می شن: «بریج» که مثل دوربینای DSLRه اما امکان تعویض لنز رو نداره. با این حال این دوربینا زوم بالایی رو ارائه میدن و از نظر خوش دستی نزدیک به DSLRا هستن. دوربینای دیگه، کامپکتا هستن که امروزه میشه گفت به مرور در حال جانشین شدن با دوربین گوشیای هوشمند هستن.

امتیازات دوربینای با لنز ثابت در برابر مدلای با لنز قابل تعویض

راهنمای خرید دوربین

 • بسیار کوچکتر هستن.
 • بریجا، زوم بالا رو با قیمت مناسب تری ارائه می دهندو سبک تر هستن.
 • احتیاجی به تعویض چند باره و خسته کننده لنزها ندارین.
 • معمولاً لنزهای کیت که به همراه دوربینای با لنز قابل تعویض فروخته می شن کیفیت بالایی ندارن یا از دیافراگمای باز بی بهره ان.
 • خیلی از خریداران دوربینای با لنز قابل تعویض، هیچ وقت لنز دومی خریداری نمی کنن و اینطوری شاید بهتر باشه یه بریج یا کامپکت انتخاب کنن.

انتخاب دوربین با لنز قابل تعویض؛ بدون آینه یا DSLR

اگه تصمیم گرفتید به سراغ دوربینای با لنز قابل تعویض برید این بخش به کارتون میاد. در این باره باید بین بدون آینها و DSLRا انتخاب کنین. بسیاری این جور تصور می کنن که DSLRا آخر کیفیت و آخر سرعت عکاسی رو دارن. این موضوع همیشه هم غلطه و کیفیت تصاویر دوربینای بدون آینه معمولاً با DSLRای با حسگرهای با اندازه مشابه و لنز تقریباً برابر برابری می کنه.

راهنمای خرید دوربین

دوربینای بدون آینه میان رده و پرچمدار به لطف سیستم فوکوس خودکار پیچیده و توانایی تصویر ورداری پشت سر هم سریع،  معمولاً می تونن پا به پای DSLRا رقابت کنن. در انتخاب بین این دو مدل دوربین از یاد نبرین که «به جای اینکه پول زیادی پای بدنه دوربین گرون بریزین روی یه لنز بهتر هزینه کنین»

امتیازات DSLR در مقابل بدون آینه

راهنمای خرید دوربین

 • DSLRا از منظره یابای اپتیکال استفاده میکردن و حتی منظره یاب مدلای اقتصادی این دوربینا هم معمولاً از منظره یاب الکترونیکی بدون آینهای ارزون قیمت بهتر هستن. دلیل این موضوع به ذات طراحی بیشتر نمایشگرهای اپتیکال برمیگرده. این نمایشگرها تصاویر رو با تأخیری هر چند کم نمایش میدن. البته این مشکل در مدلای جدیدتر تا حدودی رفع شده.
 • تقریباً همیشه، شارژدهی باتری DSLRا نسبت به بدون آینها بهتره.
 • با DSLRا لنزهای بیشتری رو می تونین استفاده کنین و واسه این منظور معمولاً احتیاجی به مبدلای خاص ندارین. دلیل اینه که DSLRا از چند سال پیش در بازار موجود بودن و خیلی از لنزهای قدیمی هم می تونن با کلی دوربینای جدید کار کنن.
 • ارزون ترین دوربینای DSLR قیمت پایین تری در مقایسه با مدلای پایین رده بدون آینها دارن.

امتیازات بدون آینها در مقابل DSLRا

راهنمای خرید دوربین

 • بیشتر این دوربینا کوچکتر و سبک تر و لنزهای اونا هم جمع و جورتر هستن.
 • فیلمبرداری با دوربینای بدون آینه تجربه بهتری نسبت به دوربینای DSLRه؛ چون که مشاهده ویدیو روی نمایشگر LCD و کارایی بالاتر سیستم فوکوس خودکار لذت بخش تره.
 • نبود وجود آینه، با امکان مشاهده در لحظه قابلیتای اضافه تری رو واسه این دوربینا جفت و جور می کنه؛ از جمله اینکه معمولا می تونین با تغییرات دیافراگم، سرعت شاتر، توازن سفیدی یا ایزو، تصویر پایانی رو قبل از ثبت به وسیله دوربین ببینین.
 • دوربینای بدون آینه جدیدتر در بین میان رده ها تا پرچمدارها، لرزشگیر تصویر بهتری در مقایسه با DSLRا دارن. دلیل اینه که جدیدترین تکنولوژیا، لرزشگیرهای اپتیکال رو با لرزشگیرهای براساس لنز ترکیب می کنن، در حالی که DSLRا بیشترً از راهکارهای اپتیکال در کنار لرزشگیرهای کم اثر تر دیجیتال استفاده میکردن.

قبل از خرید دوربین به این سوالات جواب بدین

کیفیت در نور کم مهمه؟

اگه به دنبال دوربینی هستین که توانایی بالایی در ثبت تصاویر مناسب در نور کم داشته باشه، باید به ایزوی بالا اهمیت بدین. با بالا بردن ایزو می تونین در نور کمتر تصاویر بهتری رو ثبت کنین. البته یادتون باشه که ایزوی بالاتر، نویز و دانه دانه شدن تصویر بیشتر رو داره. این مورد در خیلی از دوربینای جدیدتر تا حدودی بهبود پیدا کرده.

راهنمای خرید دوربین

علاوه بر این دوربینایی که حسگر بزرگتر و لرزشگیر تصویر دارن کلا امکان تصویر ورداری بهتر در نور کم رو ارائه میدن.

کیفیت تصویر مهمه؟

اگه این مورد براتون خیلی با اهمیته، باید به ابعاد حسگر دوربین اهمیت بدین. به عنوان یه قانون کلی، حسگر هر چی بزرگتر باشه بهتره اما مشکل این جا هستش که حسگر بزرگتر، ابعاد بدنه و قیمت دوربین رو هم بالاتر می بره.

کیفیت فیلمبرداری و کنترل روی ویدیوها تا چه حد مهمه؟

اگه گاه به گاه فیلمبرداری می کنین، نیاز به دوربینی دارین که فوکوس خودکار مناسبی داشته باشه. اگه می خواین کمی حرفه ای تر کار کنین، باید به دنبال دوربینی با فیلمبرداری با کیفیت ۴K باشین. در عین حال بهتر  است به این منظور دوربینتان از امکاناتی از جمله کدکای ویدیویی all-intra، کنترل لمسی، و اندازه فریم بالا پشتیبانی کنه.

به چه مقدار زوم نیاز دارین؟

لنزهای با توانایی زوم بالا معمولاً یکی از ایده آل ترینا واسه تصویر ورداری در سفر هستن؛ اما نه اون قدر که دست و پا گیر شن. درصورتی که دوربینی با سیستم فوکوس خودکار سریع داشته باشین، این لنزها می تونن در ثبت رویدادهای ورزشی هم به کارتون بیان.

راهنمای خرید دوربین

در کل میشه لنزها رو براساس فاصله کانونی اینطوری دسته بندی کرد:

زاویه دید فوق عریض که فاصله کانونی کمتر از ۱۸ میلی متری داره. این لنز می تونن محدوده عریضی از اون چه در مقابلتون قرار داره رو به نمایش بزاره. با این حال باید در نظر داشته باشین که اندازه اعوجاج هم بیشتر از لنزهای با دید نرماله.

زاویه دید عریض با فاصله های کانونی ۱۸ تا ۳۰ میلی متری گزینه مناسبی واسه تصاویر گروهی، منظره و عکاسی از خیابونه.

زاویه دید نرمال با فاصله کانونی ۳۰ تا ۷۰ میلی متری که واسه تصویر ورداری پرتره انتخاب مناسبیه. این لنزها معمولاً اعوجاج کمی دارن.

تله فوتو با فاصله کانونی ۷۰ تا ۳۰۰ میلی متری که واسه تصاویر پرتره انتخاب خوبیه.

سوپر تله فوتو که فاصله کانونی بیشتر از ۳۰۰ میلی متری داره و و واسه تصاویر ورزشی و مواردی از جمله حیات وحش که نیاز به کمین کردن داره به کار میاد.

سرعت چقدر مهمه؟

زمونه ای که نگران تأخیر شاتر بودیم دیگه تقریباً به سر اومده. حالا اما باید به سیستم فوکوس خودکار سریع و البته دقیق اهمیت بدین؛ به اندازه ای دقیق و سریع که جواب کاراتون رو بده. اگه دوربینی واسه عکاسی ورزشی می خواین باید به دنبال مدلایی با فوکوس خودکار سریع و توانایی ثبت سریع عکسای زیاد بگردین.

راهنمای خرید دوربین

در عین حال یادتون باشه که با تنظیم سرعت شاتر بالاتر (با فرض ضریب دیافراگم ثابت) مجبور میشین ایزو رو هم بالا ببرین، به خاطر همین واسه عکاسی ورزشی نیاز به دوربینی دارین که با ایزوای ۸۰۰ تا ۶۴۰۰ هم تصاویر خوب و با نور مناسب و البته نویز پایین ثبت کنه.

می خواین از حیات وحش عکس ورداری کنین؟

اگه جوابتون مثبته دوربینای مقاوم در برابر آب و گرد و غبار رو انتخاب کنین. بعضی از دوربینا حتی تا دمای ۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر هم خوب کار می کنن. یه سریای دیگه می تونن بدون نیاز به قابای جداگونه در آب دووم بیارن.

راهنمای خرید دوربین

اگه تا ساعتا یا روزا امکان شارژ کردن باتری رو ندارین، DSLR با دووم باتری بالاتر می تونن انتخاب بهتری باشه. البته خرید باتریای بیشتر در کنار بدون آینها هم می تونه مشکل شارژدهی پایین رو حل کنه.

منظره یاب چقدر مهمه؟

وقتی نور خورشید در نمایشگر LCD می تابد و نمی تونین محتویات اونو ببینین، منظره یاب می تونه به کارتون بیاد. علاوه بر این وقتی که از منظره یاب استفاده می کنین کنترل راحت تری روی ثابت نگه داشتن دوربین دارین.

امکان رابطه با شبکه بیسیم مهمه؟

بیشتر دوربینا امکان رابطه از راه شبکه وای فای یا بلوتوث رو دارن تا تصاویر خود رو به گوشیا ارسال یا مستقیماً در شبکه های اجتماعی آپلود کنین. با این حال اجرا این توانایی در دوربینای شرکتای جور واجور، فرق داره. شاید این توانایی خیلی هم حیاتی نباشه اما در صورت نیاز، قبل از خرید، مجهز بودن دوربین مورد نظرتون به این قابلیتا رو بررسی کنین.

سخن پایانی

پیشنهاد می کنیم اول به سوالاتی که در این راهنمای خرید دوربین مطرح کردیم جواب بدین تا دوربین مورد نیازتون رو انتخاب کنین. اگه از قبل با دوربینی که قصد خرید دارین کار نکردین، عجله نکنین؛ به فروشگاه ها سری بزنین و دوربین رو در دست بگیرین. در بعضی از فروشگاه ها حتی می تونین با دوربین روشن هم کار کنین.

یادتون باشه که واسه خرید دوربینای با لنز قابل قابل تعویض، بی دلیل وسوسه نشید. خیلی از آدمایی که این دوربینا رو می خرن هیچ وقت اقدام به خرید لنزی دیگه نمی کنن. اینطوری شاید یه بریج هم جواب نیازتون رو بده.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *