سنجینه رسماً معرفی شد؛ سامانه‌ای برای سنجش کارنامه اعتباری افراد حقیقی و حقوقی

سنجینه رسماً معرفی شد؛ سامانه‌ای برای سنجش کارنامه اعتباری افراد حقیقی و حقوقی

سامانه و اپلیکیشن سنجینه امروز (۸ بهمن) با حضور مدیران شرکت آیکان، سازمان فناوری اطلاعات و بانک مرکزی رونمایی شد. سنجینه اولین اپلیکیشن وصل به «سامانه شاهکار» سازمان فناوری اطلاعات ایرانه و واسه هویت سنجی کاربرانش از این راه و روش که واسه اولین بار در اختیار کار و کاسبی های خصوصی قرار گرفته، استفاده می کنه.

«رضا باقری اصل»، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مراسم با اشاره به این موضوع که سنجینه یکی از خروجیای بخش غیردولتیه، گفت:

«دیگه اون دوران گذشته که یه کارمند دولتی، براساس نظرات شخصی افراد رو آزمایش و اعتبارسنجی کنه. حالا داده ها هستن که صحبت می کنن. اعتماد براساس اعتباریه که سنجیده می شه. در کشوری که می گن ۸ میلیون چک برگشتی هست، نظامای اعتبارسنجی باید عوض شه. سنجینه می تونه بحث اعتماد و فضای اعتبارسنجی رو از این رو به اون رو کنه و بلوغ فناوری رو هم گسترش بده.»

«شیوا کریمی راد»، مدیر محصول شرکت آیکان توضیح داد که این سامانه از پنج بخش اصلی یعنی «اعتبارسنجی شخصی، اعتبارسنجی بقیه، گرفتن هویت شخصی، خدمات محتوایی و رفع ابهامات و شکایات» استفاده میکرد.

در قسمت اعتبارسنجی شخصی سنجینه، کاربر می تونه مشاهده کنه که در سیستم بانکی ایران چه رتبه ای کسب کرده. این رتبه براساس وامایی که دریافت کرده و نوع برگردوندن اونا، چکایی که کشیده و نوع پرداخت اونا، و مواردی مثل این به دست میاد و فرد می تونه یه کارنامه اعتباری از خود داشته باشه.

بخش دیگه سنجینه که مهم ترین قسمت اونم هستش، اعتبارسنجی دیگرونه. تصور کنین می خواین به عنوان یه فروشنده، یه محصول رو به شکل اقساطی به مشتری خود بفروشین. این سامانه کمک می کنه تا دید بهتری از کارنامه اعتباری فردی که می خواین با اون داد و ستد داشته باشین به دست بیارین. نکته مهم اینجاس که فرد مقابل باید اجازه دسترسی شما به این کارنامه اعتباری رو بده و به همین منظور، شماره موبایل و شماره ملی خود رو در اختیار قرار شما دهد. پس از اون، پیامکی واسه اون فرستاده میشه که می تونه دسترسی به کارنامه اعتباری خود رو در سطوح جور واجور ممکن کنه.

به گفته کریمی ‏راد، سامانه سنجینه علاوه بر نمره و رتبه اعتباری، یه کارنامه اعتباری هم به کاربران خود ارائه می‏ کنه که شامل گزارشی مفصل از سابقه مالی و اعتباری فرده. نمره اعتباری اعلامی به وسیله سامانه سنجینه براساس اطلاعات بیشتر از ۹۰ میلیون تسهیلات اعطایی سیستم بانکیه که بیشتر از ۳۲ میلیون فرد حقیقی و حقوقی رو در بر می ‏گیرد.

مدیر محصول شرکت آیکان هم اینکه خبر داد که هیچ اطلاعاتی از کارنامه اعتباری افراد پیش سنجینه باقی نمی مونه و امنیت اطلاعات در کنار حریم خصوصی از اولویتا هستن. کریمی راد گفت که این اطلاعات از سرور بانک مرکزی دریافت می شن.

«احسان مظفری پور»، رییس هیات مدیره شرکت آیکان هم در این اتفاق اعلام کرد که به واسطه به کار گیری سامانه شاهکار، حالا موبایلای کاربران نقش یه وسیله دیجیتالی واسه گرفتن هویت رو بازی می کنن. اونم اینکه خبر داد که سنجینه یه سرویس بین رشته ایه که در بخش گوشی موبایل راه اندازی شده و پاسخیه به احتیاجی صنعتی که مدتا پیش ایجاد شده بود.»

«ابوذر مهرمنش»، مدیرکل بخش خدمات ارزش افزوده همراه اول درباره این سرویس که می تونه از راه ارزش افزوده و پرداخت اپراتوری هم در دسترس قرار گیرد گفت: «اصل سازوکار خدمات سنجینه جداگونه از همراه اوله. اما در این خدمات تونستیم امکان پرداخت اپراتوری رو واسه کاربران جفت و جور کنیم که همین مسئله موجب راحتی و پیشرفت سرویسای مهمی مانند این می شه.»

اینم بگیم که هزینه این سرویس روزانه ۴۰۰ تومنه که در ماه به اندازه یه استعلام، اعتبار میده. با این حال مدیران شرکت آیکان خبر میدن که دو روش پرداخت واسه هر استعلام (۱۲ هزار تومن) و به کار گیری سرویس ارزش افزوده هست که کاربر می تونه براساس تمایل یکی رو انتخاب کنه.

«محمد جلیلی»، مدیرعامل سازمان اعتبارسنجی ایران هم با اشاره به تاسیس این سازمان در سال ۱۳۸۸، گفت که در اون زمان تعداد محدودی از شعب بانکا با سازمان اعتبارسنجی همکاری کردن و از اوایل سال ۹۱ بود که داده های این سامانه کامل شد. ایشون هم اینکه خبر میده که واسه امتحان رفتار اعتباری یه فرد به وقتی ۴ الی ۵ ساله نیازه.

به گفته اون حالا سازمان اعتبارسنجی ایران آماده س تا همکاری لازم رو با سنجینه داشته باشه و از اول هم هدف سازمان این بود که اطلاعاتش در اختیار مردم باشه، اتفاقی که تا الان اتفاق نیفتاده بود. جلیلی خبر میده که حالا واسه همه افراد فعال در سیستم بانکی شناسنامه اعتباری تشکیل شده که از راه سنجینه در دسترسه.

سامانه سنجینه از راه اس ام اس، اپلیکیشن و در دسترسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*