معرفی منطقه ایلام و جاذبه­ های طبیعی آن:نقش منابع طبیعی

معرفی منطقه ایلام و جاذبه­ های طبیعی آن:نقش منابع طبیعی

نقش منابع طبیعی در جذب گردشگران
معرفی منطقه ایلام و جاذبه ­های طبیعی آن
­ سایر کوه­های استان ایلام برحسب شهرستان­ها
شهرستان ایلام: کوه­های الله خدا، بایه، تالوار، جمالگیر، چیق باباخان، چکبوره، سفید، سم خر، کته پیفک، ملدشاده، گنو، و…
شهرستان دره شهر: کوه­های بنهر، دروند، راوندی، سرگچ، سرگچ کوه، مرزو، هفت کلک و …
شهرستان دهلران: کوه­های باریک آب، برک کروی، بته انش، پشته گلاب، تپه علی کشت، خرگهی، دالپری، تنیلا، کلاوندی، کلویز، کولونرمه، گوتبه، ممله و…
شهرستان مهران: کوه­های بلواند، بلیجان، چقال زرد سیاه کوه، زالوآب، چنچر، سرخ، سه کورند، سیاه، سیاه اردلان، یک شبه و…
 
2-8-4-­ دریاچه­ها
دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان: دریاچة دوگانه سیاه گاو در فاصلة 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان واقع شده است. اطراف این دریاچه را دشت­ها و کوه­های نسبتاً مرتفع فرا گرفته است. جلوه­های بهاری و پاییزی این دریاچه جذاب و دیدنی است. گلزارهای حاشیة دریاچه و پرندگان وحشی آب، گردشگاه جالب توجهی را به وجود آورده­اند.
 
2-8-4-1-­ درياچه سد ايلام
سد ايلام كه در سال­هاي اخير با هدف اصلي تأمين اب شرب شهر ايلام به بهره­برداري رسيده است در كليه فصول سال به خصوص بهار و تابستان مملو از جمعيتي است كه به قصد كذراندن اوقات فراغت خود اين محل زيبا را انتخاب مي­كنند.
با وجود اينكه هيج كونه امكانات و يا خدماتي در حاشيه سد انجام نمی­گیرد ولي اين امر مانع از هجوم مردم به اين منطقه نشده.
 
2-8-5-­ چشمه­ها
از دیگر منابع طبيعی كردشكري استان ایلام چشمه­ها هستند که معمولاً در دامنه ارتفاعات جریان دارند. با توجه به شرایط طبیعی تعداد چشمه­ها در مناطق کوهستانی زیادتر و در نواحی جلگه­ای کم­تر است. ولی از تعداد واقعی چشمه­ها آماری در دست نیست.معمولاً از آب چشمه به عنوان آب زراعی استفاده می­شود و چنانچه آب چشمه زیاد باشد، چشمه به طور مستقیم به باغ­ها، و مزارع هدایت می­شود بعضی از چشمه­ها معمولاً به وسیلة آبراهه­هایی که در مجموع رودهای کوچکی را تشکیل می­دهند و در اصطلاح محلی به آن­ها ” گلال ” گفته می­شود، به منظور آبیاری کشتزارها به سوی روستاها هدایت می­شوند.
مهم­ترين چشمه­هاي استان با قابليت جذب حداقل جمعيت به قرار زير مي­باشند:
 
2-8-5-1-­ چشمه آبگرم دهلران
در فاصلة 3 کیلومتری شهر دهلران چشمة آب گرمی با خواص گوگردی قرار گرفته که از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. در چند سال گذشته هم با تجهیز آن و سرو سامان گرفتن این آبگرم در جذب گردش هر چند اندک اقداماتی مثبت انجام گرفته است.
 
2-8-5-2-­ چشمه آبگرم چمن بولی
مسافران غربی‌ترین نقطه کشور هم با طی مسیری جاده‌ای،‌از شهر ایلام به آب‌گرم بولیخواهند رسید.عبور از شهرهای ایلام- صالح آباد- بولی و طی مسافتی 35 کیلومتری با چشم اندازهای اکوتوریستی و نیزارهای طبیعی، شما را به آب‌گرم رهنمون خواهد کرد. در مقصد هم، با جاذبه‌های فرهنگی- طبیعی، تپه تاریخی سرنی، تخت خان، چمرگاه، پاقل، چم ژیه، تپه اگرواش، تنگ بیجار، جنگل بلوط، مواجه خواهید شد.
 
2-8-5-3-­ چشمه میمه زرین آباد
درمجاور قلعه باستانی شیاخ دربخش زرین آباد آثاری از قناتیابه زبان محلی،کاریز وجود دارد که تا چندسال پیش آب درآن­ها براحتی جریان داشت وهم اکنون هم وجود دارد که این کاریزها جهت انتقال آب به درختان مورت مثمر وزمین­های پایین­تر هدایت می­شده وتاکنون هیچگونه توجهی به این آثار باستانی ونیاکان این خطه نشده،لذابااندکی همت ونصب یک تابلو می­توان به شمار بازدیدکنندگان وگردشگران بهاری افزود.
 
2-8-5-4-­ چشمه کلم
چشمه زلال کلم از شمال کبيرکوه سرچشمه مي ­گيرد و یک چشمه چهار فصل می­باشد که چندین مرکز پرورش ماهي در اطراف این چشمه احداث شده است و در اطراف اين چشمه، باغات انبوه و گسترده‏اي وجود دارد که مناظر بسيار چشم‏نواز و زيبايي ايجاد کرده‏اند. اين باغ‏ها در فصول بهار و تابستان فضاهاي بسيار دنج و آرامي، براي استراحت و اتراق گردشگران و علاقمندان به طبيعت فراهم مي‏آورند.
 
2-8-5-5-­ چشمه سیکان
چشمه سیکان در 130 کیلومتری جنوب خاوری شهر ایلام قرار دارد که بر روی آن یک سد احداث شده که از نوع سنگ ریزه ای و 70 متر از بستر خود بلندی دارد. هدف از ساخت این سد ذخیره سازی جریان­های سطحی، آب چشمه­های موجود و نیز مهار سیلاب­های رودخانه سیکان است.
 
2-8-5-6-­ دیگر چشمه­های استان
از دیگر چشمه­های استان ایلام می­توان به چشمه قیر دهلران اشاره کرد که به علت عبور از سنگ­های حاوی مواد آلی آب آن آغشته به قیر است و چشمه همان طور که از اسمش بر می­آید چشمه­ای از قیر طبیعی است.
همچنین در حاشیه رودخانه چنگوله در شهرستان مهران چشمه آب گرم چنگوله، در کناره راست رود کنجانچم نیز چشمه آبگرم کنجانچم، در ساحل سمت راست رود خانه تلخاب آبگرم تنگ حمام بولی با دمای تقریبی 40 درجه سانتیگراد قرار دارند.
 
2-8-6-­ دشت­ها
در این استان دشت­های کم وسعتی وجود دارند که مهم­ترین آن­ها دشت­های ایلام، شیروان چرداول و هلیلان است. در این مناطق به علت دسترسی به آب­های سطحی، شهرک­های آبادی­هایی با تراکم بالای جمعیت وجود دارد. دشت­های دیگر منطقه عبارت­اند از: صالح آباد، مهران، محسن­آباد، نصیریان، دهلران، موسیان و دشت­ عباس که از نوع دشت­های آبرفتی و رسوبی کنار رودخانه هستند. اغلب این دشت­ها، خاک رسی با ضخامت زیاد دارند.
در هر فصل دشت­های استان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن دارای مناظر دل انگیزی می­شوند به خصوص دشت­های واقع در مناطق گرمسیری استان که در اواخر زمستان و اوایل بهار با طبیعت بسیار دیدنی خود جذاب جمعیت بسیاری است.
 
2-8-7-­ تالاب­ها
2-8-7-1-­تالاب سیاب دریوش
این تالاب در جنوب­غربی بخش ملکشاهی واقع شده است. مساحت آن در حدود چهار (4) هکتار و ارتفاع آن 2740 متر از سطح دریاهای آزاد می­باشد. حداقل درجه حرارت در این تالاب 14 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالیانه آن بیش از 600 میلیمتر است. تالاب فوق­الذکر دارای آب دایمی و شکل آن دایره­ای می­باشد. به دلیل قرار گیری در ناحیه کوهستانی جزو منطقه سردسیری و ییلاقی استان محسوب می­شود.
 
2-8-7-2-­تالاب زمزم
تالاب زمزم در 74 کیلومتری شرق شهر ایلام واقع گردیده است. مساحت آن در حدود یک هکتار و ارتفاع آن ازسطح دریاهای آزاد 675 متر است. آب آن به صورت چشمه بوده و دارای آب دایمی است. پوشش گیاهی اطراف آن چشم انداز زیبایی را به وجود آورده و زیستگاه بسیار مناسبی برای حیات وحش فراهم نموده است.
 
2-8-7-3-­ تالاب چکر
در غرب شهرستان ایلام و در منطقه بولی و در ناحیه چکر تالاب زیبای چکر قرار دارد. مساحت آن در حدود 3 هکتار و ارتفاع آن 600 متر است. عمق آن در حدود 5/2 متر است. این تالاب در منطقه گرمسیری قرار دارد ولی آب آن دایمی است. عمق آن بستگی به میزان بارش در طول سال دارد. منبع آب آن نزولات جوی و چند چشمه جوشان می­باشد. متوسط دمای آن 24 درجه     سانتیگراد است. نیزارهای اطراف آن به همراه طبیعت بکر زیبای اطراف آن واقعا دلنشین است.