نگاهی به قابلیت های جدید نسخه پیش نمایش توسعه دهندگان اندروید O

همونجوریکه باخبر شدید، گوگل نسخه پیش نمایش پیشرفت دهندگان واسه نسخه بعدی اندروید رو منتشر ساخت و شکی نیس که فعلاً باید اونو با نام Android O بشناسیم، چون هنوز هیچ اشاره رسمی به نام پایانی اون نشده.

این نسخه از سیستم عامل موبایلی گوگل رو نمیشه انقلابی و بنیادی دونست، بلکه بیشتر حالت تکاملی داره که تصمیم بسیار خوبی به نظر می رسه. شرکت مورد بحث با کسب بازخورد از تجربیات کاربری و چگونگی کارکرد بخشای جور واجور، به رفع ایرادات جزئی و بهبود نقاط قوت اون پرداخته.

در ادامه می خوایم مروری کوتاه داشته باشیم بر قابلیتای جدید اندروید O. با ما همراه باشین.

۱- محدود ساختن فعالیتای پس زمینه

پیشرفت بیشتر Doze و Doze on the Go که به ترتیب در نسخه های مارشمالو و نوقا به کار رفته بودن، به کارکرد پیشرفته تر در مورد محدود ساختن فعالیتای پس زمینه منجر می شه که شارژدهی دستگاه رو به مراتب زیاد می کنه. این توانایی، محدودیت شدیدی روی سرویسای در حال اجرا، ارتباطات برادکست، به کار گیری جی پی اس و دیگه عملیات پر مصرف اعمال می کنه.

۲- کانالای اخطار

حالا خوبیش اینه گوگل هیچ وقت دست از پیشرفت سیستم اخطار اندروید بر نمی داره. در O هم تماشاگر کانالای اعلان هستیم که در اونا میشه اپلیکیشنا رو واسه نمایش گروهی اخطار، دسته بندی کرد. مثلاً در صورت نیاز می شه اعلانای مربوط به تکنولوژی رو به صورت موقت غیرفعال کرد و فقط اعلانای خبری رو دید. این توانایی، امکان کنترل بیشتری رو روی نوتیفیکیشنا به کاربر میده.

۳- APIایی واسه پر کردن خودکار فرما

اندروید O به کاربران اجازه میده اپلیکیشن منتخب خود رو واسه پر کردن خودکار فرما انتخاب کنن تا تایپ محتوای تکراری به کمترین حد ممکن برسه، تقریباً مثل کاری که اپلیکیشنای مدیریت پسورد انجام میدن. این توانایی به صورت API در دسترس پیشرفت دهندگان قرار میگیره تا به روشای جور واجور اونو اجرا کنن.

۴- حالت تصویر در تصویر

عملیات مالتی تسکینگ (چند وظیفه گی) در پنجره های جداگونه در اندروید چیز جدیدی نیس، اما گوگل می خواد با توانایی تصویر در تصویر (PiP) این ویژگی رو بهتر کنه. این توانایی در موبایلا و تبلتا فعال می شه و مثلاً به کاربر اجازه میده در بین تماشای فیلم مورد علاقه، در پنجره ای جداگونه با کس دیگه ای به گفتگوی متنی بپردازه. اپلیکیشنا می تونن در حالت اجرا یا توقف، خودشون رو به صورت PiP درآورند و امکان تعیین نسبت تصویر هم به وسیله کاربر هست.

۵- امکانات بیشتر واسه تعیین فونت در XML

اپلیکیشنا به امکانات بیشتری در مورد سبک فونت و وزن اونا در آرایش XML دسترسی دارن. اینجوری پیشرفت دهندگان می تونن فونتای منتخب خود رو همراه با اپلیکیشن هاشون ارائه کنن و در هر زمان، خیلی راحت از اونا بهره گیرند

۶- آیکنای پویا

اندروید O آیکنای پویا و سازگارپذیر رو معرفی می کنه که با رابط کاربری همخوانی بیشتری پیدا می کنن. در نتیجه، سیستم عامل می تونه چگونگی نمایش آیکنا رو با نیاز کاربر مطابقت دهد و انیمیشنای در رابطه هم در لانچر اندروید روی آیکنا به نمایش در میان.

۷- گاموت رنگی گسترده واسه اپلیکیشنا

نسخه بعدی اندروید از گاموتای رنگی DCI-P3 و AdobeRGB و Pro Photo RGB پشتیبانی می کنه. اپلیکیشنا می تونن به سیستم عامل دستور بدن که واسه اجرای اونا از چه پروفایل رنگی و کدوم گاموت بهره گیرد.

۸- ارتباطات بهتر

در آخر اندروید از کدکای صوتیای-فای بر بستر بلوتوث پشتیبانی می کنه. یکی از این کدکا LDAC سونیه. علاوه بر این، سیستم جدید «وای-فای آگاه» (Wi-Fi Aware) یا «شبکه آگاه از همسایگی» (NAN) هم امکان ایجاد رابطه دیوایسا با همدیگه رو بر بستر وای-فای و بدون نیاز به تنظیمات سخت هات اسپات جفت و جور میکنه.

۹- تغییرات کیبورد

اندروید O به کیبورد پیشرفته تری مجهز شده که انتخاب حالتای جور واجور و پیمایش در وضعیتای جور واجور رو ساده تر می سازه.

۱۰- API جدید صوتی

به گفته گوگل، API نِیتیو جدیدی در اندروید O تعبیه شده که توانایی تولید خروجی صدای با کیفیت و بدون تأخیر رو در اپلیکیشنا ممکن می کنه.

۱۱- پیشرفت WebView

اپلیکیشنا می تونن توانایی چندپردازشی رو روی محتوای وب به شکل WebView به اجرا درآورند که باعث پیشرفت امنیت و پایداری تجربه کاربری می شه. هم اینکه API جدیدی واسه مدیریت خطاها و کرَشای WebView هست.

۱۲- APIای زبانی جاوا ۸ و بهینه سازی زمان اجرا

علاوه بر پشتیبانی از APIای زبانی جدید جاوا، اندروید O در زمان اجرا تا دو برابر سریع تر از قبل عمل می کنه.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *