واکنش اهالی صنعت بازی های ویدیویی به دستور اجرایی ضد مهاجرت ترامپ

واکنش اهالی صنعت بازی های ویدیویی به دستور اجرایی ضد مهاجرت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا در اولین روزای به دست گرفتن قدرت تونسته به بهترین روش موج اعتراض و نفرت رو واسه خودش بخره.

اون جمعه گذشته دستور اجرایی جلوگیری از ورود مهاجران کشورای ایران، عراق، سودان، لیبی، سومالی و یمن که همه ملتایی مسلمون هستن رو واسه دست کم ۹۰ روز به کشور آمریکا به امضا رساند.

در حاشیه اعتراضات مردمی و گسترده در نقاط جور واجور جهان، به خصوص خود آمریکا، اهالی سیلیکون ولی واکنشای مختلفی نسبت به این اقدام داشتن.

اما این محدود به فعالان تکنولوژی دنیا نبوده و پیشرفت دهندگان صنعت بازیای ویدیویی در سراسر دنیا هم عکس العمل هایی بعضی وقتاً تند و بعضی وقتا ملایم از خود بروز دادن.

در ادامه این خبر نگاهی داریم به چگونگی برخورد کمپانیا و فعالان بخش گیم جهان.

مجمع پیشرفت دهندگان بازیای ویدیویی GDC

این موسسه در حساب رسمی کاربری توییترش که میلیونا دنبال کننده داره نوشت:

GDC جامعه ای بین المللیه؛ ما به خاطر ممنوع بودن مهاجرت مسلمانان بهت زده شده ایم و میدونیم که متحمل ضررهایی میشیم. ما با یاد گرفتن این راه و روش مقابله می کنیم.

رامی اسماعیل

«رامی اسماعیل» یکی از موسسین استودیو جداگونه ولامبیر که خود مسلمانه و سابقه پیشرفت بازیایی مانند «Luftrausers» و «Serious Sam» رو در کارنامه خود داره گفته:

طی ۲۴ ساعت آینده تموم درآمدهای حاصل شده واسه ولامبیر در مقابله با قانون ممنوع بودن مهاجرت مسلمانان به اتحادیه آزادی شهروندان آمریکا اعطا می شه.

بریان وُو

اون که یکی از پیشرفت دهندگان جداگونه دنیای گیم هستش و واسه عضویت در کنگره حزب دمکرات هم نامزد شده در حساب توییترش با لحن نه خیلی ملایمی نوشته:

من به این اتفاق اعتراض می کنم. وقتی واسه کنگره انتخاب شوم جلوی این راه و روش نژادپرستانه مذهبی و غیر انسانی وای میستیم.

ساتیا نادلا

به عنوان مدیرعامل شرکت بزرگی که با اکس باکس نقش مهمی در صنعت بازیای ویدیویی اجرا می کنه، نادلا در پستی اینترنتی عنوان کرده:

به عنوان یه مهاجر و مدیرعامل، تاثیر مثبت و به درد بخور مهاجرت به کشور آمریکا رو مشاهده کردم. ما از این مسئله مهم دفاع می کنیم و شرایط جدید رو قبول نمی کنیم.

پاول مورفی

موسس استودیوی مشهور سازنده بازیای موبایلی Dots هم به این مسئله عکس العمل نشون داده:

ما وای میستیم. Dots بازیکنانی از سراسر جهان داره و به نظر من ۳ یا ۴ میلیون نفر با مشکل ممنوع بودن ورود مسلمانان به آمریکا روبرو می شن.

مارگارت والاس

یکی از مدیران استودیو جداگونه Playmatics که با عناوینی مانند «Diner Dash» و «LEGO Fever» به شهر رسید اصلا از دستور اجرایی مورد بحث خوشحال و راضی نیس:

هر چقدر که ترامپ تلاش کنه آزادی و دمکراسی رو خفه کنه، ما قوی تر میشیم. ما ملتی مهاجر هستیم. پدر استیو جابز مهاجر بود. بابابزرگ من هم مهاجر بود. ما به عنوان عضوی از جامعه تکنولوژی و دنیای گیم جهان با همدیگه متحد شده و از دمکراسی دفاع می کنیم.

جوزف استاتن

یکی از خالقان دنیای بازیای ویدیویی مشهور و موفق Halo دیروز در حساب کاربری توییترش نوشت:

امروز مثل همیشه افتخار می کنم که عضو اتحادیه آزادی شهروندان آمریکا هستم. و به خود می بالم که واسه شرکتی کار می کنم که در مقابل اتفاقات این چینی وای میسته.

جمیل مولدینا

جمیل که از پیشروان پیشرفت بازیای اندروید و پلتفرم Daydream در شرکت گوگله هم مثل موسس و مدیرعامل این شرکت عکس العمل نشون داده:

اجرایی شدن دستور ممنوع بودن مهاجرت هفت کشور مسلمون دردناکه؛ امیدوارم آمریکای واقعی در مقابل این اتفاق بایستد و ترامپ و تفکراتش رو پس بزنه.

کیت ادواردز

مدیر اجرایی سازمان بین المللی پیشرفت دهندگان بازیای ویدیویی IGDA در بیانیه ای مفصل اعلام کرده:

از اونجایی که این سازمان بین المللی عضوی از اتحادیه سرویسای مهاجرت و حقوق شهروندی آمریکا س، راه و روش ما این اینطوریه که با آغوش گرم از استعدادهای جهانی استقبال کنیم. تا جایی که الان بیشتر از ۲۵۰ نفر از ملتای مسلمون نام برده همکار ما هستن. ما با تموم قوا در مقابل سیاستای هر دولتی که بخواد تواناییا و استعدادهای پیشرفت دهندگان صنعت گیم رو محدود کنه، با تموم قوا وای میستیم.

تریسی تامپسون

سخنگوی استودیوی خوش نام Bethesda Softworks، خالق بازیای محبوبی مانند اسکایریم و دیس آنرد میگه:

ما شرکتی جهانی و اون طرف جنسیت، ملی بودن، مذهب و سیاست هستیم. پس هیچوقت از بی عدالتی نژادی و اقلیتی استقبال نمی کنیم و با این مسئله مقابله می کنیم.

ایلکا پنانن

مدیرعامل و موسس شرکت متمول Supercell که «کلش آو کلنز» رو در اختیار میلیونا گیمر قرار داده در حساب رسمی فیسبوک خود نوشت:

بی عدالتی مذهبی، قومیت و ملی بودن خیلی راحت کامل در هیچ جایی از دنیا و هیچ وقتی پذیرفتنی نیس.

فرانک گیباو

مدیر استودیو آمریکایی Zynga، یکی از مشهورترین پیشرفت دهندگان بازیای موبایل و پلتفرم گیمینگ فیسبوک مانند FarmVille در ایمیلی بلندبالا به کارمندانش گفته:

بدونین که ما به عنوان یه شرکت مثل خونواده ای یکتا هستیم که با دستور اجرایی ترامپ مخالفت می کنه. ما همیشه به برابری قومیتی و جنسیتی احترام گذاشته ایم و جامعه بین المللی خود رو با قدرت حفظ انجام میدی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*