چطور بدون آن که حرفی از پول بزنید برای بیشتر دوست داشتن کارتان مذاکره کنید

در محل کار خود خوشحال نیستین؟ شما تنها نیستین! نتیجه یه تحقیق نشون داده که ۷۴٪ کارمندان همیشه میخوان بخاطر نارضایتی از محل کار از کارشون دست بکشن. اما اگه شمام یکی از این افراد هستین، قبل از اون که تصمیم به ترک محل کار خود بگیرین، یه لیست از تغییراتی که تعداد رو خوشحال تر می کنه جفت و جور کنین.

این لیست ممکنه به درد بخور باشه. براساس یافته ها به دست اومده از تحقیقات گذشته، در بین کارمندان بسیار متداوله که از مسئولین خود بخوان تا در شرایط کاری تغییراتی بکنه تا اونا راحت تر باشن. با کمی چانه زنی می تونین بعضی شرایط کاری رو طوریکه می خواین تغییر بدین.

شرکتا این روزا به جفت و جور کردن شرایط کاری مورد نظر کارمندان شون تمایل بیشتری نشون میدن، چون می دونن موفقیت و پیشرفت شرکت به شرط داشتن کارمندانی خوشحال تر و قابل اطمینان تره.

قابل توجه این که بیشتر این چانه زنیا واسه بهبود شرایط کاری درباره «پول» نیس. شاید عجیب باشه اما تعداد کمتری از مطالبات کارمندان واسه داشتن رضایت کاری، «پول» رو شامل می شه. کم کم شرکتا میفهمن که واسه جلب رضایت کارمندان مسائل -غیر مادی- دیگری (مثل داشتن ساعت کاری انعطاف پذیر) هم وجود دارن که واسه بیشتر کارمندان بیشتر از افزایش حقوق ارزش داره.

مدیر قسمت نیروی انسانی Vistage، میگه: «مردم به تعادل میان کار و زندگی نیاز دارن. اطلاعات به دست اومده از تعداد زیادی کارمندان عالی نشون میده که اونا شغلایی با حقوقای بسیار رو فقط به دلیل اینکه موظب بودن ۶۰ تا ۷۰ ساعت در هفته کار کنن رها کردن. این افراد علاوه بر اینکه در محیط کاری شون واسه انجام دادن کار به بهترین راه، آخر تلاش خود رو می کنن اما در عین حال به ساعتایی هم نیاز دارن تا به زندگی بپردازند.

در ادامه ۳ مورد از مهمترین موضوعاتی که قابل توجه و لازم کارمندانه رو بررسی می کنیم.

۱ – برعهده داشتن مسئولیتای جدید.

در هر شغلی یه سری وظایف روزانه هست که هر کارمندی اونا رو انجام میده. اما بعضی وقتا بعضی کارمندان تمایل دارن که در وظایفشون تغییراتی بدن و یا در کارشون نوآوریایی داشته باشن. در این صورت نیاز به چانه زنیه.

نتیجه: کارمندانی که بعضی از وظایف کاریشون رو خودشون طراحی کردن بازدهی بهتری داشتن و کارشون رو لذت بخش تر توصیف کردن.

۲ – داشتن ساعت کاری انعطاف پذیرتر.

همونطور که قبلا هم گفته شد، این به معنی ساعتای انعطاف پذیر و داشتن امکان انجام کار از خونه س. این امکان واسه کسائی که کودکان کم سن دارن و یا فاصله بین خونه تا محل کارشون زیاده بسیار مهم و ارزشمنده.

نتیجه: کسائی که امکان کارکردن از خونه و یا ساعت کاری انعطاف پذیر دارن درباره کارشون استرس کمتری دارن.

ایراد: اما این افراد اعلام کردن که کم کم، اندازه کار کمتری واسه شرکت انجام دادن.

۳ – امکان رشد دادن تواناییا:

داشتن کلاسا و دوره های آموزشی، مسابقات و تکالیف آموزنده به کارمندان این امکان رو میده که تواناییا و علم حرفه ایشون رو بالا ببرن.

نتیجه: کارمندان احساس مسئولیت بیشتری نسبت به شرکت می کنن و ساعت کاری بیشتری رو به اون اختصاص میدن. اونا قادر می شن نکات جدیدی یاد بگیرن و این بسیار ارزشمنده.

چه وقت و چیجوری؟

وقتی به این نتیجه رسیدید که می خواین در شرایط کاریتون تغییر بسازین، وقت اونه که با رئیس وارد گفتگو شید. واسه این کار، زمان شناسی خیلی با اهمیته. بهترین وقت وقتیه که شما واسه شرکت خود کار با ارزشی رو انجام دادین که می تونه رئیستان رو واسه خواسته شما راضی کنه.

و اما واسه گفتن این مطلب باید روشی مثبت پیدا کنین. مثلا نباید بگید که «این انصاف نیس، من راضی نیستم، شما باید به من بیشتر اهمیت بدین.» شاید بهتر باشه به رئیستان بگید «چقدر به کار و شرکت وفادارید و چقدر می خواید بهتر به اون خدمت کنین.»

قبل از اون که وارد گفتگو شید از خودتون سوال کنین:

  • شما به اندازه کافی کارمند خوبی هستین؟
  • چیزی که شما درخواست می کنین باعث ایجاد فرق و تفرقه یا پسامدهای ناخواسته نمی شه؟
  • شما حاضرید بعد از یه مدت نتیجه تغییرات رو بررسی کنین و ببنید که چه چیزایی از اون یاد گرفتین و در صورت نیاز به شرایط قبل برگردین؟

شما می تونین از تجربه بقیه کسائی که این روند رو گذرونده ان، نکات زیادی رو یاد بگیرین. شرکتا هم باید در نظر داشته باشن که با بها دادن به بعضی کارمندان شرایط رو واسه اونایی که گفتگو نکرده ان، ناعادلانه نکنن.

اگه شرکت با درخواست شما مخالفت کنه چی می شه؟

این اتفاق ممکنه پیش بیاد. اما به هر حال شما باید موضوع خود رو مطرح کنین. این موضوع نه فقط شما رو مدعی نشون نمی ده بلکه در مواردی ممکنه واسه شما پیشنهادای کاری دیگری به وجود آورد که حتی از موقعیت فعلی هم بهتر هستن.

بیشتر ما دوست نداریم «نه» بشنویم اما کسائی که تلاش واسه گفتگو و بهبود شرایط دارن از احترام خاصی بهره مند هستن.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *