چند قدم ساده و مؤثر برای برقراری ارتباطی قوی در اولین ملاقات

مطالعه ای که در دانشگاه پرینستون انجام شده نشون میده افراد ظرف چند میلی ثانیه از اولین برخورد خود با یه نفر در مورد قابل اعتماد بودن، دوست داشتنی بودن و تواناییش قضاوت می کنن.

اینجور قضاوتای شتاب زدی ً نکته مثبتی تلقی نمی شن اما خبر خوب اینه که با به کار گیری چند قدم ساده، نه فقط می تونین اثر اولین برخورد خود بر بقیه رو بهتر کنین، بلکه در این زمان تقریباً کوتاه میتونین رابطه ای با معنی با اونا برقرار کنین که در آینده ممکنه به یه رابطه کار و کاسبی ای بدل شه.

در ادامه چند قدم ساده واسه ایجاد رابطه مؤثر با بقیه رو از نظر می گذرونین:

۱- لبخند بزنین

کار ساده ای مثل لبخند زدن به مغز طرف مقابلتون بهونه ای واسه آزاد کردن دوپامین، اندورفین و سراتونین میده که انتقال دهنده های عصبی مربوط به احساسات خوب هستن. پس لبخند زدن نه فقط حال خودتون رو خوب می کنه، بلکه به دور وبریا تون هم احساس بهتری میده.

باحال اینجاس که این کار شما به واسطه یه عکس العمل طبیعی به وسیله طرف مقابلتون هم الگوبرداری و تکرار می شه و همین موضوع احساس خوب خودتون رو هم دوبرابر می کنه.

یادتون باشه بهترین و سریع ترین راه واسه خلق تأثیری مثبت در برخورد با بقیه، لبخند زدنه.

۲- رابطه چشمی برقرار کنین

رابطه چشمی به تشکیل حس رابطه بین آدما کمک زیادی می کنه. عمق این رابطه می تونه با اندازه این رابطه چشمی رابطه نزدیکی داشته باشه. شما با نگاه کردن در چشمون یه فرد دیگه، این پیام رو به اون انتقال می دید که واسه اون و حرف هاش اهمیت قائلید و روی اون متمرکز شدین.

البته نگاه کردن بیشتر از اندازه در چشمون طرف مقابل هم اثری منفی بر احساس اون می ذاره. پس مثل هر چیز دیگه، در این مورد هم میونه روی رو رعایت کنین.

۳- با خودتون حرف نزنین

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که بر سر ایجاد ارتباطی حقیقی و قوی بین آدما بروز می کنه گوش نکردنه. خیلی از ما هنگام صحبت کردن با بقیه به جای گوش کردن به صحبتاشون در حال فکر کردن و حرف زدن با خودمون هستیم. واقعا اونقدر روی چیزایی که می خوایم بعد از پایان صحبتای طرف مقابل بگیم متمرکز میشیم که از پایهً توجهمون از گفتهش پرت می شه. در این حالت حرفای طرف مقابل خود رو بلند و روشن می شنویم، اما به معنی اونا گوش نمی کنیم.

باحال اینجاس که در خیلی از موارد این گوش نکردن واسه طرف مقابل مشخص می شه. اگه می خواین با طرف مقابل خود رابطه خوبی برقرار کنین واسه دوری از این حالت، باید صدای داخلی خود رو خاموش کرده و به حرفای اون گوش کنین؛ شنیدن کافی نیس.

۴- خودتون باشین

تنها رابطه ای می تونه به یه رابطه کار و کاسبی ای قابل اعتماد بدل شه که رو راست و به دور از فریبکاری باشه. هیچی مثل رفتار تصنعی نمی تونه طرف مقابل رو از شما دور کنه. اگه فکر می کنین طرف مقابلتون متوجه رفتار تصنعی شما نمی شه مطمئنا در اشتباهید. حتی اگه به صورت خودآگاه متوجه این موضوع نشه، ناخودآگاه اون احساسی که به یه برخورد رو راست داره رو نسبت به شما نداره. همین باعث می شه به شما اعتماد کافی پیدا نکنه.

۵- چیزی سوال کنین

یکی از بهترین کارایی که می تونین در اولین برخورد با بقیه انجام بدین سؤال پرسیدنه. این کار دو هدف رو دنبال می کنه: یکی اینکه به طرف مقابل شما فرصتی واسه صحبت کردن درباره خودش میده، و دو اینکه شمام می تونین به صحبتش گوش کنین و واسه ایجاد ارتباطی قوی تر به دنبال زمینه های مشترک باشین. همه آدما از حرف زدن درباره خود و داشتن زمینه ای مشترک با بقیه خوششون میاد.

۶- نام طرف مقابل خود رو یادتون باشه

هیچی در دنیا با احساسی که از شنیدن نام خودتون از زبون یه نفر دیگه به شما دست میده برابری نمی کنه. «من اسم در خاطرم نمی مونه» بدترین چیزیه که می تونین به طرف مقابل خودتون بگید. نام اونو یادتون باشه و در مکالمات خود چند بار اونو به نام صدا کنین. این کار به طرف مقابل شما احساس فوق العاده بهتری می بخشه.

۷- ارتباطتونرو حفظ کنین

فرق خیلی از ملاقاتای بی نتیجه و کم ملاقاتای ثمربخش، می تونه در همین مورد آخر خلاصه شه. اگه با شخصی ملاقاتی هرچند کوتاه داشتین، دلیلی واسه حفظ این رابطه در آینده به اون بدین. رد و بدل کردن کارت می تونه سرنخ خوبی واسه ادامه این رابطه باشه. یادتون باشه که یه رابطه عمیق در طول زمان شکل میگیره.

آینده کار و کاسبی شما به توانایی تون در ایجاد رابطه با بقیه بستگی داره. یادتون نره که رابطه برقرار کردن با بقیه، مخصوصا افراد جدید، یه روند همیشگی و پایان ناپذیره نه یه وظیفه مقطعی و موقتی. شما همیشه و در همه حال می تونین ارتباطات تازه ای شکل بدین؛ ارتباطاتی که می تونن در آخر به روابط کار و کاسبی ای به درد بخور ثمر بدل شن.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *