کاهش زیان سونی به خاطر فروش خوب حسگرهای تصویری و PS4

بدنبال فروش بیشتر از انتظار حسگرهای تصویری و کنسولای بازی PS4 سونی، مدیران این شرکت ژاپنی پیش بینی کردن که اندازه زیان خالص اون واسه سال ۲۰۱۴ کمتر از رقم برآورد شده باشه.

براساس یافته های اولیه ای که امروز دور و بر کارکرد مالی سونی به منتشر کردن رسید، این غول فناوری و سرگرمی شاید زیان خالصی برابر با ۱۷۰ میلیارد ین (۱٫۴ میلیارد دلار) رو واسه سال ۲۰۱۴ میلادی به ثبت می رسونه.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

اینم بگیم که رقم اعلام شده در حدود ۲۶ درصد کمتر از زیان ۲۳۰ میلیارد ینیه که این شرکت در سال گذشته میلادی واسه خود پیش بینی کرده بود.

هم اینکه انتظار می رفت که سود عملیاتی سه ماهه سوم این شرکت به رقم ۱۷۸٫۳ میلیارد ین (۱٫۵۱ میلیارد دلار) برسه و این در حالیه که درآمد اون در سه ماهه منتهی به ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ با افزایشی ۶ درصدی به رقم ۲٫۵۶ تریلیون ین رسید.

این یافته های اولین نشونه های رسمی از سلامت مالی شرکت یاد شده پس از مورد حمله قرار گرفتن به وسیله هکرها هستش که اونا رو مجبور کرد واسه چندین هفته شبکه کامپیوتری خود رو تعطیل کرده و یافته های کارکرد مالی سه ماهه شون رو با کمی تأخیر منتشر کنن.

از طرف دیگه چندیه که فشارها روی سونی موبایل که در مورد ساخت اسمارت فون، تبلت و دیگه گجتای موبایل فعالیت می کنه، زیاد شده. سود کم سونی در این واحد مدیران شرکت یاد شده رو بر اون داشته که تا ماه مارس ۲۰۱۶ (اسفند ۱۳۹۴) ۱۱۰۰ نفر دیگه از نیروهای خود رو اخراج کنن.

قبلا هم اعلام شده بود که ۱۰۰۰ فرصت شغلی از این واحد حذف می شن که با احتساب ۱۱۰۰ جایگاه شغلی گفته شده، همه با هم ۲۱۰۰ نفر از کارکنان واحد موبایل سونی ظرف یه سال آینده کار خود رو از دست داده و تعداد کارکنان اون با کاهشی ۲۸ درصدی به رقم ۵۰۰۰ نفر کم میشه (البته باید یادآور شیم که دفتر سونی موبایل در ایران این خبر رو منکر شد).

جالبه بدونین که در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۴، سونی همه با هم ۱۲ میلیون اسمارت فون اکسپریا رو به فروش رساند و سود عملیاتی واحد موبایل اون در حدود ۸۰ میلیون دلار اعلام شد.

این در حالیه که اندازه فروش گجتای موبایل این شرکت در مدت مشابه سال قبل برابر با ۸ میلیون و در طول سه ماهه تابستون هم ۹٫۹ میلیون عدد اعلام شده بود که این مسأله می تونه نشون دهنده رشد خوب سونی در واحد موبایل باشه.

کازو هیرای مدیر عامل شرکت یاد شده هم این تصمیم رو نکته ای کلیدی در تلاش هاش واسه حفظ این بخش بحران زده خواند.

پیش بینیا هم اینکه حکایت از اون داره که درآمد سه ماهه سوم سونی از بخش بازی و خدمات شبکه افزایشی ۱۷ درصدی رو نسبت به سال قبل تجربه کرده و رقمی برابر با ۵۳۱٫۵ میلیارد ین باشه که این افزایش در مرحله اول به خاطر فروش خوب PS4 در تعطیلات سال جدید بوده.

از کل مبلغ یاد شده ۲۹۲٫۹ میلیارد ین اون (۲٫۴۲ میلیارد دلار) به فروش حسگرهای تصویری این شرکت مربوط می شه که افزایشی برابر با ۳۸٫۶ درصد رو تجربه کرده.

سونی در نظر داشت که یافته های مربوط به درآمدهای خود در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۴ رو امروز منتشر کنه اما در اواخر ماه ژانویه امسال درخواستی رو جهت تمدید مهلت ارائه اطلاعات مالی خود (از ۲۷ بهمن ۹۳ به ۱۱ فروردین ۹۴) تقدیم آژانس خدمات مالی ژاپن کرد.

این درخواست نشون میده که شرکت نامبرده پس از «بروز یه مشکل جدی در سیستمای شبکه [سونی پیکچرز] از جمله تخریب سخت افزار شبکه و درز حجم بالایی از داده های این سیستما» بازم مشغول کار روی اپلیکیشنای کامپیوتری بسیار مهمی بوده.

گروهی که خود رو #GOP می خونن مسئولیت این حملات رو رو دوش گرفته و اعلام داشتن که به اطلاعات داخلی سونی دست پیدا کردن.

این موارد نقض امنیت جدی تر و بالاتر از چیزیه که در مرحله اول به نظر می اومد. در جریان حملات سایبری علیه سونی پیکچرز، هکرها اطلاعات شخصی ۴۷۰۰۰ هنرمند معروف و کارکنان فعلی و قبلی سونی رو منتشر کردن.

این گروه هم اینکه فیلمای اکران نشده و ایمیلای رد و بدل شده میان مدیران سونی پیکچرز رو هم انتشار دادن. با این همه، بر خلاف توجهی که به دنبال این حملات هکی به سونی معطوف شد، شرکت مورد بحث انتظار نداره که این موراد تأثیری بر درآمدهایش بزاره.

بعضی گزارشات هم هزینه ای که در نتیجه این حملات بر سونی تحمیل شد رو حتی تا ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده ان اما مایکل لینتون مدیر عامل شرکت مورد بحث در ماه گذشته میلادی گفت که این رقم «کمتر از میزانیه که حتی تصورش رو کنین». ایشون در ادامه گفت که بیمه کلیه خسارتای به وجود اومده به وسیله این هک رو متقبل می شه.

سونی اعلام داشته که مبلغ ۱۵ میلیون دلار رو واسه «بررسی علل این حملات و جبران خسارات به وجود اومده به وسیله اون» تخصیص میده.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *