۱۸ نکته که بهتر است پیش از تجربه Metro Exodus یاد بگیرید

اگه با دنیای پساآخرالزمانی سری مترو و به خصوص کامبت سخت اون آشنا نباشین، تجربه Metro Exodus می تونه تا حد زیادی براتون گیج کننده باشه. آخرین ساخته ۴A Games مثل نسخه های قبلی یه بازی تک نفره داستان محوره که ساختارای گیم پلی پیچیده زیادی داره.

اضافه شدن یه سری المانای سندباکس و جهان باز مطمئنا گیمرها جدیدی رو به تجربه مترو اکسدس تشویق کرده و البته نکات زیادی هست که طرفداران قدیمی این سری هم از اون باخبر نیستن، پس در این مطلب به معرفی ۱۸ نکته آموزشی مهم می پردازیم که بهتره قبل از تجربه بازی بدونین. باید اینم بگیم که که هیچ کدوم از این نکات داستان Metro Exodus رو لو نمی دن.

این نکات از گیم پلی شروع شده و حتی بخشایی از داستان رو هم پوشش میده. خود بازی به خیلی از این موارد اشاره می کنه اما احتمالش زیاده که متوجه اونا نشید. هم اینکه باید اشاره کنیم که اگه Metro Exodus رو در حالت Ranger Hardcore شروع کنین، همه المانای رابط کاربری بازی خاموش شده و خود باید از پیش با ساختارای گیم پلی آشنا شید.

اسلحه های دشمنان رو واسه اتچمنتا، لوازم و مهمات اضافه باز کنین

علاوه بر برداشتن آیتما و تجهیزاتی که با کشتن دشمنان از اونا رها می شه، شمام اینکه می تونین اسلحه های اونا رو باز کرده و در نتیجه اتچمنتا و لوازم بیشتری به دست بیارین. این اتچمنتا از سر لوله گرفته تا قنداق و چشمی از اهمیت بسیار زیادی بهره مند هستن چون که اسلحهاتون تقریبا بدون اونا کارایی چندانی ندارن. هم اینکه باز کردن اسلحه ها مهمات بیشتر و موادی واسه ساخت و  ساز هم در اختیارتون قرار میده.

اسلحه ها و Loadout رو تنها می تونین در میزکار و کارگاه های پایگاه بازی تعویض کنین

سیستم ساخت و ساز Metro Exodus ممکنه در نگاه اول از این نظر که چه کارایی می تونین انجام بدین و چه کارایی نمی تونین، پیچیده و سخت باشه. مثلا اسلحه هایی رو که با خود حمل می کنین، تنها می تونین در کارگاه ها (Workbenchّ) داخل و نزدیک پایگاه اصلی یعنی آرورا (Aurora) تعویض کنین. اگه براتون سوال شده بود که به چه دلیل در اواسط مراحل نمی تونستید این کار رو انجام بدین، حالا دلیل اونو می دونین.

مهمات و گلولها رو هم فقط در همون کارگاه ها می تونین بسازین

اگه می خواین واسه اسلحه های اصلی بازی گلوله بسازین، حتما باید به سراغ کارگاه ها یا همون Workbenchها برید. درسته که مهمات در محیط بازی هم پیدا می شه اما خیلی با اهمیته که قبل از شروع یه مرحله به لوازم کامل و کافی مجهز شید.

با تواناییای کوله پشتی خود بیشتر آشنا شید

یادتون باشه که کوله پشتی شما امکان ساخت توپای آهنی واسه اسلحه Tikhar و تیر واسه کمون Helsing رو در اختیارتون قرار میده. پس حتی اگه مهمات شما تموم شه، بازم اسلحه تقریبا قدرتمندی واسه کشتن دشمنان دارین. جعبه های کمک اولیه و فیلترها رو هم میشه با کمک کوله پشتی ساخت. پس تا وقتی که مواد لازم رو همراه داشته باشین، خیالتون از نوار سلامتی راحته.

کاربرد دیگه کوله پشتی اینه که به شما اجازه میده تا اتچمنتای اسلحه رو هم تعویض کنین و در نتیجه در موقعیتای خاص می تونین اسلحه های خود رو متناسب با هدف تنظیم کنه. مثلا اگه درگیر مقابله ای از راه دور شدید، ایده خوبیه که تفنگ خود رو به دوربینی با بزرگنمایی بیشتر مجهز کنین.

تمیز کردن تفنگا خیلی با اهمیته

درست مثل Red Dead Redemption 2، تفنگای Metro Exodus هم با احتمال خیلی کم کثیف و آلوده می شن و به خاطر همین باید مراقب تمیز کردن اونا باشین. از دید ظاهری روی اسلحه ها خون و گِل می شیند و یه نوار هم وضعیت اونا رو نشون میده تا بدونین باید چه وقتی اونو به یکی از کارگاه ها و میزکار ببرین.

واسه تمیز کردن تفنگا احتیاج به مواد شیمایی خاصی ندارین، پس هر وقتی که تونستید اونا رو تمیز کنین. سلاحی که کثیف باشه، بارها گیر کرده و یا داغ می شه که موقع مبارزات شما رو حسابی در خطر میندازه.

اسلات و جایگاه سوم واسه تیروکمان و اسلحه Tikharه، از اون حتما استفاده کنین

در حالی که واسه اسلحه های اصلی بازی فقط دو جایگاه دارین، جایگاه سوم مخصوص اسلحه بادی تیخوار و تیروکمان هلسینگه. تیخوار شک نداشته باشین قدرتمندترین اسلحه بازی نیس اما با یه نشونه گیری خوب می تونین مقادیر تقریبا زیادی آسیب به حریف بزنین و هم اینکه واسه موقعیتای مخفی کاری هم بسیار پیشنهاد می شه از اونجا که هیچ صدایی نداره. کمون هلسینگ هم شرایط مشابهی داره که اونو کمی دیرتر در بخش داستانی پیدا می کنین.

قدرت کمون هلسینگ بیشتر از تیخواره اما بدیهتا سرعت شلیک پایین تری داره. اگه می خواین کمی مهمات ذخیره نگه دارین، بهتره از این دو اسلحه استفاده کنین چون که هر لحظه و هر جا می تونین با کوله پشتی خود مهمات اونا رو بسازین.

از جنگیدن با موجودات جهش یافته در فضاهای باز دوری کنین

در فصلا و بخشای جهان باز Metro Exodus، قادر هستین تا به اختیار خود در محیط بازی گشت و گذار کنین. اما باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که موجودات جهش یافته هم در دنیای بازی جولان میدن و می تونن در گروه های تقریبا بزرگ به شما حمله کنن.

پس تا جایی که امکان داره از مقابله با اونا دوری کنین چون که مجبورین مهمات زیادی رو هدر بدین و موجودات جهش یافته هم مثل آدما نیستن که با کشتن اونا مهمات و لوازم به دست بیارین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین فرار کردن از اونا هم کار آسونی نیس چون تنها مدت کوتاهی می تونین بدوید.

روزا رو بخوابین، مخفی کاری در شب راحت تره

با معرفی سیستم چرخه روز و شب در Metro Exodus محدوده دید شما به طور زیادی در محیطای باز تغییر می کنه. واسه اونایی که تمایل بیشتری به مخفی کاری دارن، پیشنهاد می کنیم شب هنگام به بخشای مهم و پر از نگهبان بازی سر بزنین چون که تاریکی شب یکی از بهترین همراهان و دوستانیه که می تونین داشته باشین

هم اینکه از یاد نبرین که ساعت آرتیوم، شخصیت اصلی بازی، به شما اطلاع میده که به وسیله دشمنان لو رفتید یا خیر. تختایی در پایگاه های بین راهی بازی هست که به شما اجازه میده بین روز و شب جا به جا شید بدون اینکه عواقبی در انتظارتون باشه.

ماسک گاز و شمارشگر گایگر اون جانتون رو نجات میده

ماسک گاز آرتیوم واقعا می تونه جون شما رو نجات دهد و پس باید خوب بدونین که چه موقع ازش استفاده کنین. اگه فهمیدین که آرتیوم واسه نفس کشیدن تقلا می کنه، هر جایی که بودین به سرعت ماسک رو بذارین. هم اینکه فیلترهای هوا هم فقط واسه یه مدت کارایی دارن و هر زمان که صدای بیپ شنیدید، باید فیلتر رو عوض کنین.

آخرین نکته ای که واسه زنده موندن در دنیای آخرالزمانی مترو لازمه بدونین: به صدای شمارشگر گایگر حتما توجه کنین. در شرایط رادیواکتیو متوسط واسه یه مدت می تونین زنده بمونین اما هر زمان که آرتیوم سرگیجه گرفت و دیدش تار شد، به سرعت خود رو به منطقه ای امن برسونین.

ماموریتای فرعی بازی جایزه های مختلفی رو به دنبال داره

مراحل فرعی بازی که روی نقشه با علامت سوال مشخص شدن؛ هم بخشای جالبی از داستان رو کامل می کنن و هم لوازم پرکاربرد و خوبی رو در اختیارتون قرار میدن. مثلا در بخش Volga، پسر شما یا همون دوک (Duke) به پایگاهی اشاره می کنه که گشتن اون شاید ارزش اونو داره. اگه شما گروگانایی رو که در اونجا اسیر شدن، نجات بدین، اونا کلیدی رو در اختیارتون قرار میدن که بعدا و جلوتر در همون ماموریت به پیدا کردن چند دوربین دید در شب پرکاربرد می رسه.

شاید پیدا کردن خرس عروسکی خیلی در نبردها کارایی خاصی براتون نداشته باشین اما انجام دادن یکی دیگه از مراحل فرعی بازی که به نجات بچه ای به نام ناستیا (Nastya) منجر می شه، امتیاز اخلاق یا همون Morality آرتیوم رو زیاد می کنه.

به صحبتای بقیه توجه کنین

دیالوگا در Metro Exodus نقش مهمی رو اجرا می کنن. بیشتر این دیالوگا در خدمت روایت داستانه اما بعضی وقتا اشاره هایی به جایزه هایی می شه که می تونه به جلو رفتن بهتر شما در بازی کمک کنه. مثلا در یکی از مراحل بازی در صحرا کاسپین، دمیر (Damir)، همراه شما در اون مرحله، اشاره می کنه که به افراد بی گناه و بی طرف شلیک نکنین اما مجازین که آدمای بد رو یکی از پس دیگری به اون دنیا بفرستید.

اگه به حرف دمیر گوش بدین، امتیاز اخلاق دیگری می گیرین که می تونه حوادث آینده بازی رو تحت تاثیر بذاره. در موردی دیگه، یکی از اعضای قبیله در مرحله تایگا (Taiga) از شما می خواد که به اون و قبیله اش آسیبی نرسانید. دوباره اگه این بار هم به خواسته اون احترام بذارین، امتیاز اخلاق دیگری دریافت می کنین.

بعضی وقتا هم بعضی از کاراکترها به موقعیتای مهمی در نقشه بازی اشاره می کنن که با علامت سوال مشخص شدن. مطمئنا بهتره اون مناطق رو هم زیر و رو کنین.

غلاف کردن اسلحه ها ممکنه یافته های جالبی رو به دنبال داشته باشه

مانند بعضی از بازیای شوتر دیگه، Metro Exodus هم به شما اجازه میده تا اسلحه های خود رو غلاف کنین. در حالی که ما از یافته های این کار در همه موقعیتا بازی اطلاعی نداریم اما بعضی وقتا غلاف کردن سلاحتان به نتیجه ای باحال ختم می شه. چند مورد از این مثالا مربوط به ماهیگرانی در منطقه ولگا می شه که اگه اسلحه در دست به سمت اونا نزدیک شید، عکس العمل منفی و بدی از خود نشون میدن.

در یکی دیگه از مراحل بعدی بازی در صحرای کاسپین، نشونه گیری شما باعث شکل گرفتن یه درگیری مسلحانه تموم عیار می شه که بهتره از پیش اومدن اون جلوگیری کنین. هم اینکه در مرحله تایگا، همونطور که در مورد بالا توضیح داده شد به شما غیر مستقیم اطلاع میده که باید سلاحتان رو در غلافش بذارین.

اگه به اندازه کافی دشمنان رو بکشین، بقیه تسلیم می شن

یکی از ویژگیای باحال و قابل توجه Metro Exodus، چگونگی عکس العمل دشمنان نسبت به خشونت و قدرت شماس. در بعضی موقعیتای خاص پیش میاد که بعد از کشتن تعداد خیلی از دشمنان، اعضای باقی مونده تسلیم می شن. اونا اسلحه هاشون رو روی زمین گذاشته، دست هاشون رو بالا برده و از شما التماس می کنن تا به اونا آسیب ای نزنین.

همیشه هم لازم نیس همه چیز به کشت و کشتار ختم شه

بعضی از بخشای بازی شما رو مجبور می کنه تا همه موجودات جهش یافته و یاغیا رو از بین ببرین تا بتونین در بازی جلو رفتن کرده و به قسمتای بعدی برسین. اما یادتون باشه که در Metro Exodus همیشه هم مجبور نیستین دست به ماشه برده و اونو بچکانید. البته منظورمون به کار گیری راه های غیر کشنده یا مخفی کاری نیس.

با اعضای گروه خود در طول بازی در تماس باشین

در سراسر بخشای مترو آئورا و بین ماموریت ها، اعضای گروه و دوستان شما در حال استراحت یا تعامل با همدیگه هستن. با این افراد می تونین هم صحبت شید یا به داستان هاشون گوش بدین. این تعاملای قشنگتر یکی از بهترین ویژگیای Metro Exodusه که شاید در نگاه اول خیلی به چشم نرسند. اما دیدن این صحنه ها باعث می شه به داستان بازی نزدیک تر شید چون که تقریبا همه کاراکترها بامزه، خاص و دارای شخصیتایی باحال هستن.

در بعضی از موارد حتی می تونین در کنار اونا (Anna)، همسر آرتیوم، بشینین و به صحبتای اون در مورد احساساتش گوش بدین. شاید این لحظات کمی شما رو از مهیج سریع بازی دور کنن اما مطمئنا ارزشش رو دارن.

دفترچه خاطرات آرتیوم رو بخونین و به ایستگاه های رادیویی گوش بدین

با جلو رفتن در بازی، آرتیوم دفترچه خاطراتش رو از توصیف مکانایی که در اون بوده، دشمنانی که با اونا جنگیده و وسایلی که پیدا کرده، پر می کنه. هم اینکه اون در همین دفترچه در مورد هم تیمی هاش، شخصیت و انگیزه اونا می نویسه. همه این خاطرات باعث می شن تا با کاراکترهایی که همراهشون هستین، بیشتر آشنا شید.

علاوه بر دفترچه خاطرات، رادیویی هم در بازی هست که می تونین به ایستگاه های جور واجور اون گوش بدین. بعضی از این کانالا اطلاعات مهمی رو در مورد اتفاقای بازی و دنیای اون در اختیارتون قرار میدن. بعضی از اونا هم آوازهای عالی رو پخش می کنن که با اتمسفر بازی سنخیت جالبی دارن.

اگه پایان خوب واسه بازی می خواین، شخصیت خوبی باشین

از قبل مشخص شده بود که Metro Exodus پایانای مختلفی داره اما اگه تصمیم دارین تا آخر خوبی رو تجربه کنین، باید حواستون به موقعیتایی باشه که امتیاز اخلاق (Morality) رو واسه شما به دنبال داره. همونطور که در بخشای قبلی گفته شد، جلو رفتن بدون خشونت در بعضی از بخشای بازی و رفتار خوب با مردم این امتیازها رو براتون میسازه.

سوت قطار رو به صدا در بیارین

مورد آخر این لیست در واقع هیچ کمکی به شما در بازی نمی کنه اما به اندازه کافی باحال و خاصه که بهتر باشه اونو از دست ندین. اگه به بخش جلوی قطار آئورا برید، می تونین دسته سوت قطار رو بکشین و اونو به صدا در بیارین.

اگه نکته کاربردی و مهم دیگری به ذهنتون می رسه که عقیده دارین در لیست بالا آورده نشده، حتما اونو در قسمت نظرات با ما و دیگه خوانندها به اشتراک بذارین.

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *